Նոր տեխնոլոգիաների հետևից ենք գնում. ոչ մի պետություն չի կարող մեզանից շատ մտածել մեր երկրի անվտանգության մասին. Ատոմակայանի տնօրեն (Տեսանյութ)
25/03/2024 16:31
«Հայկական Ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը վստահեցնում է` ատոմակայանի անվտանգային համակարգը շատ բարձր մակարդակի է:
«Ատոմակայանի աշխատանքը կարող է դադարեցնել այն պետությունը, որի սեփականությունն է հանդիսանում դա, մեր ատոմակայանի 100 տոկոս բաժնետերը հանդիսանում է Հայաստանը, ու այլ պետություններ, ինչ-ինչ նպատակներից ելնելով, կարող են հայտնել կարծիք, բայց ասեմ, որ այդ կարծքիները պետք է հիմնավորող փաստաթղթերով լինեն»,- Սոչիում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մարտիրոսյանը, հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
Նա նշեց, որ ՀՀ կառավարությունն ամբողջապես հատկացնում է այն միջոցները, որն անհրաժեշտ է ատոմակայանի անվտանգությունը բարձրացնելու համար:
Մարտիրոսյանը չի կարծում, որ Թուրքիան կարող է բարձրացնել Հայաստանի ատոմակայանի «վտանգավոր» լինելու մասին հարց:
«Մեր կայանի անվտանգային համակարգը շատ բարձր մակարդակի վրա է, ու ՀՀ կառավարության կողմից հատկացվող միջոցները լիովին բավարար են եղել, անգամ գերազանցել են այն չափորոշիչները` մոդերնիզացնելու նաև այն անվտանգային համակարգերը, որոնք կան: Մենք արդեն նոր տեխնոլոգիաների հետևից ենք գնում, որ ապահովենք մեր կայանի անվտանգությունը, ոչ մի պետություն չի կարող մեզանից շատ մտածել մեր երկրի անվտանգության համար»,- ընդգծեց Ատոմակայանի տնօրենը:

Директор АЭС: Мы разрабатываем новые технологии: ни одна страна не может думать о безопасности нашей страны больше, чем мы сами (Видео)
25/03/2024 17:20
Генеральный директор ЗАО «Армянская Атомная Электростанция» Эдуард Мартиросян уверяет, что система безопасности АЭС находится на очень высоком уровне.
"Работа АЭС может быть приостановлена ​​государством, которое ею владеет, Армения является 100-процентным акционером нашей АЭС, и другие государства, исходя из каких-то целей, могут высказать свое мнение, но я должен сказать, что эти мнения должны быть основательными и подтверждены соответствующими документами, - заявил Мартиросян в беседе с журналистами в Сочи, передает корреспондент Aysor.am.
Он отметил, что правительство Республики Армения полностью выделяет средства, необходимые для повышения безопасности атомной электростанции.
Мартиросян не считает, что Турция может поднять вопрос об «опасности» армянской АЭС.
"Система безопасности нашей станции находится на очень высоком уровне, и средств, выделенных правительством Республики Армения, было вполне достаточно, эти средства даже превысили стандарты модернизации существующих систем безопасности. Мы уже разрабатываем новые технологии для обеспечения безопасности нашей станции, ни одна страна не может думать о безопасности нашей страны больше, чем мы сами ", - подчеркнул директор АЭС.