Հայաստանի ատոմակայանի շահագործումը հնարավոր է երկարաձգել նաև 2036 թվականից հետո. «Ռուսատոմ-սերվիս»-ի գլխավոր տնօրեն
25/03/2024 17:56
Հայկական ատոմակայանի շահագործման երկարաձգումը հնարավոր է նաև 2036 թվականից հետո, Սոչիում  «Ատոմէքսպո 2024» միջազգային ֆորումի շրջանակներում  հայտարարեց «Ռուսատոմ-սերվիս»-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը, Սոչիից հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը:
Ըստ նրա` հայկական կողմը կորոշի, թե ինչ կլինի կայանի հետ 2036 թվականից հետո:
«Կան մի քանի սցենարներ»,- նշեց նա:
«Հայկական Ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանն էլ  ասաց, որ նման սցենար դեռ չի դիտարկվում. Հայաստանը ժամանակ կունենա նոր էներգաբլոկ կառուցելու համար։
«Բայց, իհարկե, մենք կարող ենք երկարացնել կայանի կյանքը գլխավոր կոնստրուկտորի օգնությամբ»,- ասաց նա` ընդգծելով, որ,  նախնական հաշվարկներով, կայանի կյանքը գնահատվել է մինչև 2039 թվականը:

Генеральный директор «Русатом Сервис»: Возможно продление срока эксплуатации  Армянской АЭС после 2036 года: решить должна армянская сторона (Видео)
25/03/2024 18:30
Генеральный директор «Русатом Сервис»: Возможно продление срока эксплуатации Армянской АЭС после 2036 года: решить должна армянская сторона (Видео)
Продление срока эксплуатации Армянской АЭС возможно и после 2036 года, заявил генеральный директор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков на полях международного форума "Атомэкспо-2024" в Сочи, передает корреспондент Aysor.am из Сочи.
По его словам, армянская сторона сама должна решить, что будет со станцией после 2036 года.
"Есть несколько сценариев", - сказал он.
Генеральный директор ЗАО "Армянская атомная электростанция" Эдуард Мартиросян сообщил, что такой сценарий пока не рассматривается. У Армении будет время построить новый энергоблок.
"Но, конечно, мы можем продлить срок эксплуатации станции или корпуса реактора при поддержке генерального конструктора", - сказал он, подчеркнув, что по предварительным оценкам ресурс станции оценивается до 2039 года.