Սոչիում մեկնարկել է ատոմային ոլորտի ամենախոշոր իրադարձություններից մեկը՝ «Ատոմէքսպո 2024»-ը
Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում մեկնարկել է ատոմային ոլորտի ամենախոշոր իրադարձություններից մեկը՝ «Ատոմէքսպո 2024» միջազգային համաժողովը, Սոչիից հայտնում է Aysor.am-ի թղթակիցը։
Հայաստանից մասնակցում է «Հայկական Ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը։
Համաժողովը կազմակերպվում է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի նախաձեռնությամբ:
Համաժողովի հիմնական թեման ռեակտորային տեխնոլոգիաների չորրորդ սերունդն է և այս ոլորտում Ռուսաստանի առաջնորդությունը:
Առաջատար ընկերությունները կներկայացնեն իրենց տեխնոլոգիաները և կարողությունները: Սպասվում է, որ համաժողովում կստորագրվեն մի շարք պայմանագրեր։
«Ատոմէքսպո»-ն խոշորագույն ցուցահանդեսային և գործարար հարթակ է, որում քննարկվում են ատոմային ոլորտի ներկա վիճակը և հետագա զարգացման միտումները: Համաժողովն անցկացվում է 2009 թվականից, որին մասնակցում են ոլորտի խոշորագույն, առանցքային կազմակերպություններ, պետական կառույցներ, միջազգային կազմակերպություններ և առաջատար փորձագետներ:

В Сочи стартовало «Атомэкспо-2024» —  одно из главных событий мировой атомной отрасли
В российском городе Сочи стартовал международный форум «Атомэкспо-2024», одно из крупнейших мероприятий мировой атомной отрасли, сообщает корреспондент Aysor.am из Сочи.
От Армении в форуме участвует генеральный директор ЗАО «Армянская Атомная Электростанция» Эдуард Мартиросян.
Форум организован по инициативе госкорпорации «Росатом».
Основная тема форума — технологии реакторов четвертого поколения и лидерство России в этой отрасли.
Ведущие компании представят свои технологии и возможности. Ожидается, что на форуме будет подписан ряд соглашений.
«Атомэкспо» — крупнейшая выставочно-деловая площадка, на которой обсуждается современное состояние атомной отрасли и формируются тренды ее дальнейшего развития. Форум проводится с 2009 года, в нем участвуют руководители ключевых компаний мировой атомной отрасли, государственных структур, международных и общественных организаций, ведущие эксперты.