Սահմանադրության նախաբանի փոփոխության քննարկում դեռևս չի եղել. Գրիգոր Մինասյան
Սահմանադրության նախաբանի փոփոխության քննարկում դեռևս չի եղել, միայն այն հատվածն է, որը բոլորս մամուլով տեսել ենք․ ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը։
Ըստ նրա՝ արդեն իսկ կա սահմանադրական փոփոխությունների նախնական հայեցակարգ, որն ուղարկվել է կառավարություն։
«Բայց դրա պրոցեսում նաև ականատես եղանք, որ վարչապետը հանրային քննարկման բերեց նոր գաղափարներ, սպասում ենք վարչապետի հետ հանձնաժողովի և սահմանադրական խորհրդի իրազեկմանը, դրանից հետո կներկայացնենք՝ արդյո՞ք ուղղություններում գաղափարական փոփոխություններ են տեղի ունենում»,-ասաց նախարարը՝ ավելացնելով, թե ինչ նոր ուղղություններ են նախատեսելու՝ սահմանադրական խորհուրդը կտեղեկացնի։
Նախարարը պնդեց, որ Սահմանդրության փոփոխության բացարձակ առկախում չկա։ «Հաշվի առնելով վարչապետի հանրային ելույթը՝ հետագա աշխատանքը կսինքրոնիզացնենք նույն վիճակի հետ»,-ասաց նա։

Григор Минасян: Обсуждение поправок в преамбулу Конституции еще не состоялось
Обсуждение поправок в преамбулу Конституции еще не состоялось, есть только та часть, которую мы все видели в прессе. Об этом заявил министр юстиции Григор Минасян на брифинге с журналистами в Национальном собрании.
По его словам, уже существует предварительный вариант поправок в Конституцию, который направлен в правительство.
«Но в процессе мы также стали свидетелями того, что премьер-министр вынес на общественное обсуждение новые идеи. Мы ждем, пока премьер-министр проинформирует комиссию и Конституционный совет, после этого мы представим, происходят ли идеологические изменения в направления", - сказал министр, добавив, какие новые направления будут запланированы, сообщит Конституционный совет.
Министр настаивал на том, что абсолютной приостановки внесения поправок в Конституцию не существует. "Учитывая публичное выступление премьер-министра, мы будем синхронизировать дальнейшую работу с этой же ситуацией", - сказал он.