Արգենտինան և Հայաստանը մշտապես ունեցել են բարեկամական հարաբերություններ․ Արարատ Միրզոյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի պաշտոնական այցն Արգենտինա մեկնարկել է Բուենոս Այրեսում գեներալ Խոսե դե Սան Մարտինի հուշարձանի մոտ, ծաղկեպսակի զետեղման արարողությամբ: Արարատ Միրզոյանին դիմավորել և ուղեկցել է Արգենտինայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Լեոպոլդո Սաուրեսը:
Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Գրանադաներոլների պատվո պահակախմբի կատարմամբ հնչել են Հայաստանի և Արգենտինայի պետական օրհներգերը:
Հաջորդիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցին նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել Բուենոս Այրես քաղաքի խորհրդարանում, որտեղ նախարարին ողջունել են խորհրդարանի առաջին և երկրորդ փոխնախագահներ Մատիաս Լոպեսը և Մատիաս Լամենսը:
Իրենց խոսքում փոխնախագահներն ընդգծել են Հայաստանի և Արգենտինայի միջև ամուր հարաբերությունները՝ հիմնված երկու ժողովուրդների միջև երկարամյա բարեկամության վրա:
Միջոցառմանը մասնակցել են խորհրդարանի անդամներ, ԱԳՆ և քաղաքային իշխանությունների պաշտոնյաներ, ինչպես նաև Արգենտինայում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, հայ և այլ համայնքների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարարին շնորհվել է «Բուենոս Այրեսի պատվավոր հյուրի» տիտղոս, ինչպես նաև կայացել է «Հայկական Բուենոս Այրես» գրքի շնորհանդեսը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Հարգարժա՛ն պարոն փոխնախագահ,
խորհրդարանականներ,
դեսպաններ,
հայրենակիցներ,
հարգելի՛ ներկաներ,
Նախ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Բուենոս Այրեսի ինքնավար քաղաքի խորհրդարանին՝ «Բուենոս Այրեսի պատվավոր հյուր» տիտղոս շնորհելու համար։ Ինձ համար հուզիչ է և մեծ պատիվ, և ուզում եմ իմ խորին երախտիքը հայտնել։ Ուզում եմ խոստովանել, որ Ձեր քաղաքն իր ջերմությամբ մինչ այս էլ գերել էր ինձ։ Բայց հիմա արդեն նաև որոշակի պարտականություն է սիրով վերաբերվել Բուենոս Այրեսին, բայց հաճելի պարտականություն։ Եվ ուզում եմ ձեզ վստահեցնել՝ ձեր քաղաքը մշտապես իր տեղը գտել է իմ սրտում։
Արգենտինան և Հայաստանը մշտապես ունեցել են բարեկամական հարաբերություններ։ Եվ այս հարաբերությունները հիմնված են եղել երկու ժողովուրդների միջև երկարամյա բարեկամության վրա։ Իմ երկրի համար Արգենտինան կարևորագույն գործընկեր է Հարավային Ամերիկայում: Ուզում եմ մի շատ հատկանշանական փաստ հիշատակել. ՀՀ առաջին դեսպանությունը Հարավային Ամերիկայում բացվել է հենց Բուենոս Այրեսում:
Անշուշտ, մեր հարաբերությունները 30 տարվա պատմություն չէ, որ ունեն։ Հայաստանում բոլորը քաջ հիշում են, որ Արգենտինան իր դռները բացեց հայ ժողովրդի, հայ զավակների համար, ովքեր փախչել էին Օսմանյան կայսրությունից և փրկություն էին փնտրում տարբեր վայրերում։ Արգենտինան ապաստան տվեց այդ մարդկանց և ապա տուն դարձավ նրանց համար։ Եվ մենք կարող ենք հպարտությամբ ասել, որ ի պատասխան այդ մարդիկ դարձան Արգենտինայի հասարակության, ժողովրդի կարևոր մասերից մեկը և հնարավորություն ստացան զարգանալ և նաև իրենց ներդրումով և իրենց հավատարմությամբ կարողացան որոշակիորեն փոխհատուցել այդ մեկնված ձեռքը:
Սա, իհարկե, միակ դրվագը չէ, երբ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը զգացին Արգենտինայի սատարումը։ Ցավոք, մեր երկիրը վերջին մի քանի՝ 3-4, տարվա ընթացքում և մինչ այսօր էլ դաժան փորձությունների միջով է անցնում։ Եվ կրկին մենք բախվում ենք նրան, որ ուժի գործադրման հետևանքով հայության մի հատված՝ 100.000-ից ավելի մարդ, ստիպված եղավ իրենց պատմական հայրենիքից դուրս գալ և ապաստան գտնել ՀՀ տարածքում։ Եվ այս ընթացքում մենք կրկին աջակցության շատ բարձր ձայներ լսեցինք Արգենտինայից, այդ թվում՝ Բուենոս Այրեսի խորհրդարանից:
Ես ուզում եմ ձեզ հավատացնել, որ ձայնը, որ Դուք բարձրացրել եք ի պաշտպանություն Հայաստանի Հանրապետության, շատ ուժգին կերպով լսելի է եղել Հայաստանում: Մենք կարևորում ենք ձեր դիրքորոշումը։ Մենք երախտապարտ ենք ձեր դիրքորոշման համար։ Եվ մենք ուրախ կլինենք պատմության մի օր լինել նաև Արգենտինայի կողքին, ցանկալի է, իհարկե, ուրախ և նվաճումների պահերին։ Մենք գիտենք, որ ընկերներ ունենք այստեղ, և խնդրում եմ հավատացած եղեք, որ դուք հավատարիմ ընկեր ունեք Հարավային Կովկասում։
Նաև շատ հատկանշանական է, որ այսօր մենք միասին նշում ենք «Հայկական Բուենոս Այրես» գրքի շնորհանդեսը։ Եվ սա ևս մի միջոց է արժևորելու և մեր երախտիքի խոսքը հայտնելու Բուենոս Այրեսին։
Շնորհակալ եմ բոլորիցդ այս օրը ձեր ներկայությամբ հիշարժան դարձնելու համար և շնորհակալ եմ ինձ և իմ պատվիրակությանը ցուցաբերած նման ջերմ ընդունելության համար։ Շնորհակալ եմ»:

Глава МИД Армении: Между Аргентиной и Арменией всегда были дружеские отношения
Официальный визит министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Аргентину начался с церемонии возложения венков к памятнику генералу Хосе де Сан-Мартину в Буэнос-Айресе. Арарата Мирзояна встретил и сопровождал заместитель министра иностранных дел Аргентины Леопольдо Саурес.
Сообщение об этом распространило Министерство иностранных дел Армении.
В Законодательном собрании Буэнос-Айреса министра иностранных дел Армении встретили и приветствовали первый и второй вице-спикеры  Матиас Лопес и Матиас Ламенс.
Они подчеркнули крепкие отношения между Арменией и Аргентиной, основанные на давней дружбе между двумя народами.
На встрече присутствовали депутаты парламента, служащие МИД и городских властей, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Аргентине, армянской и других общин.
Министру иностранных дел РА было присвоено звание «Почетный гость Буэнос-Айреса», состоялась презентация ​​книги «Армянский Буэнос-Айрес».
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с речью:
«Уважаемые господа вице-председатели,
парламентарии, послы, наши соотечественники, дорогие участники,
Прежде всего, я хотел бы поблагодарить Законодательное собрание автономного города Буэнос-Айрес за присвоение мне звания «Почетный гость Буэнос-Айреса». Это трогательно для меня и большая честь, и я хочу выразить свою глубокую признательность. Хочу признаться, что ваш город и до этого пленял меня свой теплотой. Но теперь это также и определенная обязанность относиться к Буэнос-Айресу с любовью, но приятная обязанность. И хочу вас заверить, что ваш город навсегда занял свое место в моем сердце.
Аргентину и Армению всегда связывали дружеские отношения. И эти отношения основывались на многолетней дружбе между двумя народами. Для моей страны Аргентина является важным партнером в Южной Америке. Хочу отметить очень важный факт. Первое посольство РА в Южной Америке было открыто именно в Буэнос-Айресе.
Конечно, у наших отношений не 30-летняя история. Все в Армении хорошо помнят, что Аргентина открыла свои двери для армянского народа, армянских детей, бежавших из Османской империи и искавших спасения в других местах. Аргентина приютила этих людей, а затем стала для них домом. И мы можем с гордостью отметить, что в ответ эти люди стали одной из важных частей аргентинского общества, народа и получили возможность развиваться, а также своим вкладом и своей и своей преданностью они смогли в определенной степени отплатить за протянутую им руку.
Конечно, это не единственный случай, когда Армения и армянский народ почувствовали поддержку Аргентины. К сожалению, наша страна в течение последних 3-4 лет, также и сегодня проходит через жестокие испытания. Мы вновь столкнулись с тем, что в результате применения силы часть армян, более 100 000 человек, была вынуждена покинуть свою историческую родину и найти убежище на территории Республики Армения. И в это время мы вновь услышали громкий голос поддержки со стороны Аргентины, в том числе и со стороны парламента Буэнос-Айреса.
Я хочу заверить вас, что голос, который вы подняли в защиту Республики Армения, был услышан в Армении. Мы ценим вашу позицию. Мы благодарны за вашу позицию. И мы были бы счастливы однажды в истории оказаться рядом с Аргентиной, желательно, конечно, в моменты радости и достижений. Мы знаем, что у нас здесь есть друзья, и, пожалуйста, поверьте, что у вас есть верный друг на Южном Кавказе.
Очень знаменательно и то, что сегодня мы вместе отмечаем презентацию книги «Армянский Буэнос-Айрес». И это еще один способ оценить и выразить нашу благодарность Буэнос-Айресу.
Благодарю всех вас за то, что своим присутствием вы сделали этот день незабываемым, и спасибо за такой теплый прием, оказанный мне и моей делегации. Спасибо».