Կարևոր է ճիշտ պատկերացնել պետության քանդման և դա թույլ չտալու ռեսուրսները. Հովհաննիսյան
Շատ կարևոր է՝ ճիշտ պատկերացնել պետության քանդման և դա թույլ չտալու ռեսուրսները։ Չպարտվելու համար մաթեմատիկական հաշվարկ է պետք։ Համաշխարհային պատմության մեջ եզակի վիճակ է. պետական ողջ ռեսուրսն աշխատում է պետության քանդման օգտին։
Նիկոլը մենակ չէ
1. Կա իշխանություն, կան ուժայիններ, կա ԱԺ խմբակցություն։ Նկատի ունենանք, որ Արցախի հանձնումից հետո իշխանությունից գոնե մեկ հրաժարական չեղավ։
2. Կա լուրջ մեդիա համակարգ՝ կոնկրետ քարոզիչների բանակ, որն ամեն ստոր պատվերի պատրաստ է՝ «հիտլերյուգենտների» համակարգ։
3. Կա իշխանությունից օգտվող խավ, որը հոգու խորքում ցավ է ապրում, բայց իր անձնական օգուտը մինչև նախավերջին պահը գերադասելու է։
Դիմադրությունը
1. Աժ-ում կա երկու ընդդիմադիր խմբակցություն
2. Կան ընդդիմադիր պատգամավորներ, որ հանրային հարթակներում մշտական ներկա են և հանդես են գալիս գրագետ խոսքով։ Կան զգալի թվով պատգամավորներ, որոնք ոչինչ չեն անում, բայց վնաս էլ չեն տա։
3. Կան տասնյակ ընդդիմադիր կուսակցություններ՝ սարսափազդու անուններով, բայց նրանց հավաքական էֆեկտը զրո է։
4. Կա լավ ցանկ՝ հանրային գործիչների, ովքեր ամենօրյա ռեժիմով աշխատում են, գրագետ ձևակերպումներովփորձելով կանխել, զգուշացնել և առաջարկել՝ այսպես ազդելով հանրային տրամադրությունների վրա։ Նրանց թվում է նաև Աշոտյանը, որն անգամ բանտից շարունակում է ակտիվ լինել։
5. Կան նոր ձևավորվող միավորներ, շարժումներ, որոնք առողջ ներուժ ունեն, բայց կայացման համար նրանց դեռ ժամանակ է պետք։
6. Կա մեդիա, որը լուրջ աշխատանք է տանում։
7. Կա եկեղեցի, նրա առանձին սպասավորներ, որոնք խղճի, հայրենիքի և մարդկության ամենօրյա բաց քարոզ են անում։
8. Կա ժողովրդական զգալի զանգված, որը հոգու խորքում արդեն մերժել է Նիկոլին, բայց դեռ չի ընտրել որևէ մեկին։
Հարց առաջին.
Արդյոք Նիկոլն ու նրա համակարգն ունե՞ն բավարար ներուժ՝ պետությունը քանդելու։ Պատասխան. միանշանակ՝ ոչ։ Նրանց իշխանությունը միայն առաջին հայացքից է թվում անառիկ ամրոց։ Ճիշտ ճնշման դեպքում կփլվի շատ արագ, քանի որ արդեն զրկված է հասարակական իրական հենարանից։
Հարց երկրորդ.
Արդյոք դիմադրության ներուժը բավարա՞ր է թույլ չտալու համար երկրի կազմաքանդում։ Միանշանակ՝ ոչ։ Արցախի անարգել հանձնումը դրա ամենավառ ապացույցն է։
Ո՞րն է հույսը, լուծումը.
Լուծումը մի քանի իրողության հստակ ընկալման մեջ է։
a. Նիկոլի այս պահի ռեսուրսն առավելագույնն է, այն մեծանալու որևէ հնարավորություն չունի։ Այս երկրում ով մարդկայնորեն ունակ է նրա հետ համագործակցելու, աշխատելու, արդեն արել է։ Մի քանի անուն ավել-պակաս բան չի փոխում։ Նա այս պահին ունի ոչ թե իր ներուժը մեծացնելու, այլ՝ իր թիմը պահելու խնդիր։ Իսկ նման խնդիրները սովորաբար վերջանում են թիմերի ֆորսմաժորային փլուզմամբ։
b. Փոխարենը՝ աճի հսկայական ներուժ ունի դիմադրությունը։ Ուղղակի աչքիդ առաջ է ճիշտ աշխատանքի դեպքում դիմադրության բազմակի անգամ մեծացման ներուժը։ Հաղթանակի ներուժը։
Ճիշտ աշխատանքի էությունը
Դիմադրության և հաղթանակի ճիշտ աշխատանքի նկարագրությունը երկու պարզ կետից է.
ν գրագետ աշխատանք
ν ազնվություն
Պետք է զգոն լինել՝ չտրվելու համար կառավարվող պրովոկացիաներին, և հնարավորինս խուսափել գուցե ազնիվ մղումներով արվող հիմարություններից։ Սա 4 գյուղի խնդիր չէ, սա ՄԵԿ հոգու խնդիր է, որը դեֆորմացրել է պետությունը։ Սա պետություն ունենալու խնդիրն է։

Оганесян: Важно правильно представить себе ресурсы для предотвращения разрушения государства
Очень важно правильно представить себе ресурсы для предотвращения разрушения государства. Чтобы не проиграть, нужен математический расчет. Это уникальная ситуация в мировой истории: все государственные ресурсы работают на разрушение государства.
Никол не один
1. Есть власть, есть силовики, есть фракция НС. Напомним, что после сдачи Арцаха не было ни одной отставки власти.
2. Есть серьезная медийная система, специальная армия пропагандистов, готовая к любому подлому приказу, система «гитлерюгендов».
3. Есть класс, пользующийся властью, который чувствует боль глубоко в душе, но до предпоследнего момента будет предпочитать свою личную выгоду.
Сопротивление
1. В Национальном Собрании есть две оппозиционные фракции.
2. Есть оппозиционные депутаты, которые постоянно присутствуют на публичных платформах и грамотно высказываются. Есть значительное количество депутатов, которые ничего не делают, но и вреда они не причинят.
3. Существуют десятки оппозиционных партий с пугающими названиями, но их коллективный эффект равен нулю.
4. Есть хороший список общественных деятелей, которые ежедневно работают, пытаясь предотвратить, предостеречь и предлагать грамотными формулировками, тем самым воздействуя на общественные настроения. Среди них Ашотян, который продолжает вести активную деятельность даже находясь в тюрьме.
5. Есть новоформировавшиеся единцы и движения, которые имеют здоровый потенциал, но им еще нужно время для становления.
6. Есть СМИ, которые ведут серьезную работу.
7. Есть церковь, ее отдельные служители, которые ежедневно произносят открытую проповедь совести, Родины и человечества.
8. Есть значительная масса людей, которые уже отвергли Никола в глубине души, но еще никого не выбрали.
Вопрос первый:
Есть ли у Никола и его системы достаточный потенциал, чтобы разрушить государство? Ответ: Однозначно нет. Их власть только на первый взгляд кажется неприступной крепостью. При правильном давлении она очень быстро рухнет, потому что уже лишена реальной общественной поддержки.
Второй вопрос:
Достаточно ли потенциала сопротивления, чтобы предотвратить распад страны? Однозначно нет. Беспрепятственная капитуляция Арцаха – ярчайшее тому подтверждение.
Какова надежда, решение?
Решение заключается в четком понимании нескольких реальностей.
а. Текущий ресурс Никола максимальный, возможности увеличения у него нет. Любой в этой стране, кто по-человечески способен сотрудничать и работать с ним, уже сделал это. Несколько имен ничего не меняют. На данный момент перед ним стоит задача не увеличить свой потенциал, а сохранить команду. И такие проблемы обычно заканчиваются форс-мажорным крахом команд.
b. Вместо этого сопротивление имеет огромный потенциал для роста. Прямо перед вашими глазами находится потенциал многократного увеличения потенциала сопротивления при правильной работе. Потенциал победы.
Суть правильной работы Описание правильной работы сопротивления и победы состоит из двух простых пунктов:
ν грамотная работа
ν честность
Необходимо быть бдительным, чтобы не поддаваться на контролируемые провокации и избегать, насколько это возможно, глупостей, совершаемых, возможно, с честными мотивами. Это не проблема 4 сел, это проблема ОДНОГО человека, который деформировал государство. Это проблема сохранения государства.