ՀՀ-ում խմելու ջրի կորուստը կազմում է 63%, որը սարսափելի մեծ թիվ է. Սանոսյան
Հանրապետությունում խմելու ջրի կորուստը կազմում է 63 տոկոս, որը սարսափելի մեծ թիվ է, բայց 2018թ.-ին 79 տոկոս էր. ԱԺ-ում Կառավարության 5-ամյա ծրագրի 2023թ.-ի կատարողականի զեկույցին հայտարարեց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Այսինքն՝ իրականում ինչքան էլ 63 թիվը սարսափելի է, 79-ը, կարծում եմ՝ ավելի սարսափելի է, և այս թվերը ցույց են տալիս, որ ոլորտում աշխատանք կա, նվազում կա, այլ բան է, որ կուզեինք ավելի նվազեցնել այս կորուստները»,-ասաց նա։
Նախարարը նշեց, որ ոռոգման ջրի պատկերը մի քիչ ավելի մեղմ է՝ 44-48 տոկոս է՝ 2018-ի 46-ի համեմատ։
«Այստեղ հիմնական խնդիրը մնում են դաշտամիջյան առուները։ Խոշոր մայր առուներում ջրի կորուստը 19 տոկոս է, դաշտամիջյան հատվածներում է կորուստը մեծ»,-ասաց նա։

Саносян: Потери питьевой воды в Армении составляют 63%, что является довольно высоким показателем
Потери питьевой воды в республике составляют 63 процента, это довольно высокий показатель, но в 2018 году он составлял 79 процентов. Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян представил в Национальном Собрании отчет об исполнении пятилетнего плана правительства на 2023 год.
"То есть, на самом деле насколько ужасна цифра 63, то 79, я думаю, еще страшнее, и эти цифры показывают, что нужно провести работу в этом направлении, нам хотелось бы еще больше сократить эти потери", - сказал он.
Министр отметил, что картина с поливной водой несколько иная: 44-48 процентов по сравнению с 46 процентами в 2018 году.