ՀՀ-ն չի միացել ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի՝ «Կրոկուս Սիթի Հոլ»-ում ահաբեկչությունը դատապարտող հայտարարությանը
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը չի միացել ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի՝ «Կրոկուս Սիթի Հոլ»–ում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը դատապարտող հայտարարությանը, Aysor.am-ին ասաց խորհրդարանի խոսնակ Նելլի Գուլյանը։
«ՀԱՊԿ-ի կողմից հայկական կողմին առաջարկ եղել է միանալու հայտարարությանը, սակայն մենք չենք միացել, քանի որ սառեցրել ենք մեր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Դրա համար մենք հրաժարվել ենք»,- պարզաբանեց խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունները համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ դատապարտելով մարտի 22-ին Մոսկվայի Crocus City Hall-ում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը։
«Մենք՝ ՀԱՊԿ ԽՎ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարներս, վճռականորեն դատապարտում ենք 2024 թվականի մարտի 22-ին Մոսկվայի մարզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունը, որը հանգեցրել է խաղաղ բնակչության մեջ բազմաթիվ զոհերի»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Республика Армения не присоединилась к заявлению Парламентской Ассамблеи ОДКБ, осуждающему теракт в «Крокус Сити Холле»
27/03/2024 16:07
Делегация НС Республики Армения не присоединилась к заявлению ПА ОДКБ, осуждающему теракт в "Крокус Сити Холле". Об этом Aysor.am сообщила пресс-секретарь спикера парламента Нелли Гулян.
"ОДКБ предложила армянской стороне присоединиться к заявлению, но мы не присоединились, поскольку заморозили свое членство в ОДКБ. Поэтому мы отказались", - пояснила пресс-секретарь.
Напомним, главы парламентских делегаций государств — членов ОДКБ выступили с заявлением, осуждающим жестокий теракт в торгово-развлекательном центре «Крокус Сити Холл», произошедшем 22 марта в Москве.
"Мы, главы парламентских делегаций государств - членов ОДКБ в Парламентской Ассамблее Организации, решительно осуждаем акт жестокой и циничной террористической атаки, совершенной 22 марта 2024 года в Московской области и приведший к многочисленным жертвам среди мирных граждан", - говорится в заявлении совета.