Նոյեմբերյանի ու հարակից գյուղերի խոցելիությունը աճելու է, ադրբեջանցիները խնդրահարույց հեռավորության վրա են գտնվելու Լոռիից․ Նոր սպառնալիքները․ Լուսանկարներ
Լավ պատկերացնելու համար, թե իրականում ինչ խնդիրներ ու նոր սպառնալիքներ են ստեղծվելու Տավուշի ու Հայաստանի համար, 4+4 սխեմայով 8 գյուղերի հանձնումն Ադրբեջանին, փորձենք թեման դիտարկել քարտեզների հիման վրա, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ քարտեզները կցելով։
«Եթե շատ կարճ և ընդհանուր գծերով ներկայացնեմ, ապա Նոյեմբերյան քաղաքի ու հարակից գյուղերի խոցելիությունը կիսաշրջափակման պայմաններում կտրուկ աճում է, ադրբեջանցիները վտանգավոր բնագծերում տեղակայվելով խնդրահարույց հեռավորության վրա են գտնվելու Լոռու մարզի տարբեր բնակավայրերի նկատմամբ, Տավուշի և ՀՀ-ի հիմնական կոմունիկացիաները կա՛մ խաթարվում են, կա՛մ նույնիսկ նորերի դեպքում` գտնվելու են թշնամուց վտանգավոր հեռավորության վրա:
Այս նյութում դեռ չեմ անդրադառնում Իջևան-Բերդ մայրուղու և նրա գյուղերի թեմային ու դեռ չեմ դետալացնում բոլոր այն սպասվելիք փորձանքներն՝ առանձին գյուղերի մասով», - նշել է պատգամավորը։

Уязвимость Ноемберяна и соседних сел возрастет, а азербайджанцы окажутся на проблемном расстоянии от Лорийской области - Новые угрозы: Фото
27/03/2024 11:14
Чтобы иметь представление о том, какие проблемы и новые угрозы создаст для Тавуша и Армении сдача 8 сел Азербайджану по схеме 4+4, попробуем рассмотреть данную тему на основе карт, - написал депутат НС Тигран Абрамян, прилагая карты.
«Если представить это очень кратко и в общих чертах, то в условиях полуокружения резко возрастает уязвимость города Ноемберян и соседних сел, азербайджанцы, находясь в опасных районах, окажутся на проблемном расстоянии от различных населенных пунктов Лорийской области, основные коммуникации Тавуша и Армении либо будут нарушены, либо даже в случае появления новых - окажутся на опасном расстоянии от врага.
В этом материале я не буду затрагивать тему автодороги Иджеван-Берд и ее сел, а также не буду подробно описывать все ожидаемые проблемы, касающиеся отдельных сел»,- отметил депутат.