Ես շատ խիստ կասկած ունեմ, որ եթե Թուրքիան հարձակվի ՀՀ-ի վրա, ռուս խաղաղապահները պաշտպանելու են մեզ. ԱԺ նախագահ
27/03/2024 15:19
Հայաստանի համար դա որոշված թեմա է, փորձ է արվում ինչ-որ միջպետական  համաձայնագրից դուրս գալու տրամաբանություն ցուցադրել, բայց իրականում դա միջգերատեսչական համաձայնագիր է եղել, որի նպատակն է եղել այդ տարածքում օգնել հայ խաղաղապահներին, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով «Զվարթնոցից» ռուս խաղաղապահների դուրսբերմանը՝ ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ այլևս այդ բեռը թեթևացնելու կարիք չկա։
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնել և ասել ենք, որ մեր օդանավակայանի անվտանգությունը կպահպանեն մեր խաղաղապահները։ Հիմա ասում են՝ թե բա եթե Թուրքիան հարձակվի, բան․․․ Ես շատ խիստ կասկած ունեմ, որ եթե Թուրքիան հարձակվի ՀՀ-ի վրա, ռուս խաղաղապահները պաշտպանելու են մեզ»։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է առաջիկայում որոշվի, որ հայ-թուրքական սահմանից էլ են ռուս սահմանապահները դուրս գալիս՝ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց.«Չէ, նման խոսակցություն չի եղել։ Սա այն դեպքը չէ։ Պետք է մի բան ֆիքսենք՝ ինչքան Հայաստանին է պետք եղել ռուսական զորքերի ներկայությունը, երկու այդքան դա ՌԴ-ին է պետք եղել, և խնդրում եմ դա մեզ վրա չվաճառել։ Պետք է այդ մտքի հետ «մերվել»»։

Председатель НС: У меня большие сомнения, что если Турция нападет на Армению, российские миротворцы нас защитят
27/03/2024 16:44
Для Армении это уже решённый вопрос. Делается попытка представить этот процесс как нарушение межгосударственного соглашения, но на самом деле это было межведомственное соглашение, целью которого было оказание помощи армянским миротворцам на этом участке, касаясь вывода российских миротворцев из "Звартноца", об этом в беседе с журналистами заявил спикер НС Ален Симонян.
Он отметил, что больше нет необходимости облегчать это бремя.
«Мы поблагодарили пограничников и сказали, что наши миротворцы сами будут обеспечивать безопасность нашего аэропорта. Теперь они говорят, что, если Турция нападет... У меня большие сомнения, что если Турция нападет на Армению, российские миротворцы нас защитят».
На вопрос: возможно ли в ближайшее время принять решение о том, что российские пограничники должны покинуть армяно-турецкую границу, Ален Симонян ответил: «Нет, такого разговора не было». Это не тот случай. Нам нужно зафиксировать одну вещь: насколько Армения нуждалась в присутствии российских войск, так же сильно оно было нужно и России, и, пожалуйста, не навязывайте это нам. Нужно «смириться» с этой мыслью.