Թիվ 130 դպրոցի՝ յուրացումների մեջ մեղադրվող տնօրենն ազատվեց աշխատանքից
Երևանի Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 դպրոցի տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանն ազատվել է աշխատանքից: Տեղեկությունն Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատեց քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը։
«Երևանի Նաիրի Զարյանի անվան թիվ 130 դպրոցի տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանն ազատման դիմում է ներկայացրել, որն ընդունվել է», - ասաց Կոստանյանը։
Հավելենք, որ Հակակոռուցիոն կոմիտեն մի քանի դրվագով քրեական գործ է հարուցել Հովսեփյանի դեմ: Վերջինս մեղադրվում է պետական միջոցների յուրացման և փաստաթղթի կեղծման մեջ: Իրավապահ մարմնից Aysor.am-ին հայտնեցին, որ այս պահին նախաքննություն է ընթանում:
Հիշեցնենք, որ թիվ 130 դպրոցում կրքերը թեժացան Տեսչական մարմի ստուգումների արդյունքում ի հայտ եկած խախտումներից հետո, երբ տնօրեն Նվարդ Հովսեփյանը դպրոցի փոխտնօրեններին պարտադրել էր աշխատել ծնողների և աշակերտների հետ, որպեսզի սուտ մատնություն տային, թե դասացուցակում առկա բոլոր դասերը ուսուցանվել են:
Մինչդեռ, ըստ փաստերի, գումարները դուրս են գրվել և յուրացվել: Փոխտնօրեններից մերժում ստանալուց հետո դպրոցում իրավիճակը լարվել էր։ Հովսեփյանը դպրոցում սկսել էր շրջել ոստիկանների ուղեկցությամբ, այնուհետ մեկնել արձակուրդ, որից չի վերադարձել:
Այսօր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել թիվ 116 դպրոցի ուսուցչուհի Նելլի Ղարազրյանը: Դպրոցից Aysor.am-ին հայտնեցին, որ այս պահին մթնոլորտը հանգիստ է:

Директор школы №130, обвиняемая в коррупционных злоупотреблениях, уволена
Директор ереванской школы № 130 имени Наири Заряна Нвард Овсепян, уволена. Информацию подтвердил в беседе с Aysor.am пресс-секретарь мэрии Айк Костанян.
"Директор школы № 130 имени Наири Заряна в Ереване Нвард Овсепян представила заявление об увольнении, которое было принято", - сказал Костанян.
Добавим, что в Антикоррупционном комитете против Овсепян было возбуждено уголовное дело по нескольким эпизодам. Последнюю обвиняют в присвоении государственных средств и подделке документов. В правоохранительном органе Aysor.am сообщили, что в настоящее время ведется предварительное расследование.
Напомним, что ранее учителя ереванской школы № 130 имени Наири Заряна выразили недоверие директору. Около 50 из 63 учителей школы обратились с письмом в мэрию Еревана и Министерство образования, науки, культуры и спорта с просьбой приостановить полномочия директора Нвард Овсепян, обвиняемой в явных фактах коррупционных злоупотреблений и растратах.
В результате проверок выяснилось, что директор школы Нвард Овсепян присвоила деньги, выделенные для 40 и более кружков, однако ни один кружок не действовал.
Также выяснилось, что Н. Овсепян зарегистрировала на имя учителей дополнительные учебные часы, за что последние обналичил зарплату и передали ее Нвард Овсепян.
После того как были выявлены скандальные факты коррупционных злоупотреблений со стороны директора, три завуча школы - Гаяне Геворкян, Алиса Манукян и Диана Геворкян написали заявление об увольнении, отказавшись скрывать преступления Нвард Овсепян.
Сегодня исполняющим обязанности директора назначена учительница школы №116 Нелли Каразрян. Как сообщили Aysor.am в школе, атмосфера сейчас спокойная.