Ես հասկանում էի, որ ԼՂ-ն լուծարելու մասին փաստաթուղթն անօրինական էր, բայց դա արցախցիներին փրկելու միակ միջոցն էր. Սամվել Շահրամանյան
Ես հասկանում էի, որ ԼՂ-ն լուծարելու մասին փաստաթուղթն անօրինական էր, բայց դա արցախցիներին փրկելու միակ միջոցն էր, «Le Figaro»-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
«Ուժերի անհավասարակշռության պատճառով մենք դիմադրություն ցույց տալու հնարավորություն չունեինք, դրա համար էլ շատ արագ կապ հաստատեցինք ադրբեջանցիների հետ: Ժամեր տևած բանակցություններից հետո մենք վերջ դրեցինք մարտական գործողություններին»,- ասել է նա։
Շահրամանյանը նշել է, որ ներկա իրավիճակում անիրատեսական է մտածել ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված Արցախ վերադառնալու մասին։

Самвел Шахраманян: Я понимал, что документ о роспуске Нагорного Карабаха незаконен, но это был единственный способ спасти арцахцев
28/03/2024 10:26
Я понимал, что документ о роспуске Нагорного Карабаха незаконен, но это был единственный способ спасти арцахцев, заявил президент Арцаха Самвел Шахраманян в интервью газете «Le Figaro».
«Из-за дисбаланса сил у нас не было шансов оказать сопротивление, поэтому мы быстро установили контакт с азербайджанцами, после нескольких часов переговоров прекратили военные действия», - сказал он.
Шахраманян отметил, что в нынешней ситуации думать о возвращении в оккупированный Азербайджаном Арцах нереально.