Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների ղեկավարներն առաջիկայում կրկին կհանդիպեն
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ Ժնևում կայացած հանդիպումից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերության տված հարցազրույցում Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ դա առաջին հանդիպումն էր Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների ղեկավարների միջև։ «Աննախադեպ բան տեղի ունեցավ։ Առաջարկը Միջխորհրդանական միության կողմից էր, որի շրջանակներում էլ այդ հանդիպումը տեղի ունեցավ։ Հենց հանդիպման սկզբից իմ գործընկերն ասաց, որ չի կարող և չի պատրաստվում քննարկել հարցեր, որոնք խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակից դուրս են։ Դա ինձ համար ընդունելի տարբերակ էր, չնայած, որ ես հանդիսանում եմ նաև իշխող կուսակցության վարչության անդամ եմ և կարող էի ինչ-որ հարցեր քննարկել, որոնք խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակից դուրս են։ Ես հնարավորինս փորձեցի նրան ներքաշել այդ քննարկման մեջ, և պետք է ասեմ, որ զրույցը բավականին կառուցողական էր»,- մանրամասնել է Սիմոնյանը։
Ինչո՞ւմ էր կայանում այդ կառուցողականությունը՝ Ալեն Սիմոնյանը պարզաբանել է․ «Կառուցողականությունը կայանում էր նրանում, որ մենք համաձայնեցինք, որ երկուստեք անվստահության մթնոլորտ կա։ Իրենք մեզ չեն վստահում ու ասում են, որ մենք հարձակվելու ենք։ Նա առաջ էր քաշում իրենց նարատիվները, որոնց մասին մշտապես խոսում են։ Նա փորձեց ինձ վստահեցնել, որ իրենց կողմից որևէ սադրանք կամ որևիցե բան չի նախապատրաստվում։ Ես հակադարձեցի՝ ասելով, թե այդ դեպքում ինչի համար են այդքան մեծ քանակությամբ զենք գնում, նա էլ ինձ մեղադրեց նրա մեջ, որ մենք ենք զենք գնում։ Մի խոսքով՝ փոքր վեճ սկսվեց, որից հետո մենք վերադարձանք խորհրդարանական հարթություն»։
ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ հանդիպման ժամանակ որոշում են կայացրել շփումներ սկսել խորհրդարանական մակարդակում։ «Ես ասացի, որ այս հարցը պետք է քննարկեմ մեր խմբակցության և մեր թիմի հետ։ Նա նույնպես պատրաստակամություն հայտնել իրենց ներսում քննարկել, և մենք պայմանավորվեցինք հաջորդ հանդիպման վերաբերյալ, որը նախնական պայմանավորվածությամբ կկայանա մայիսի կեսերին»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ մանրամասնելով, որ հանդիպումը կրկին կկայանա Միջխորհրդարանական միության հարթակում, քանի որ այս պահին երկու կողմերի համար էլ դա ամենաընդունելի հարթակն է։
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 22-ին Ժնևում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել էր Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ: Հանդիպման վերաբերյալ Հայաստանի ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ քննարկվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղ բանակցությունների գործընթացին երկու երկրների խորհրդարանների հնարավոր աջակցությունը: Կողմերը պայմանավորվել են դիտարկել միջխորհրդարանական մակարդակով երկխոսության հնարավորությունը:

Главы Парламентов Армении и Азербайджана в ближайшее время вновь встретятся
Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян представил подробности встречи со спикером Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой, состоявшейся в Женеве.
Как передает «Арменпресс», в интервью Общественному телевидению Ален Симонян отметил, что это первая встреча глав Парламентов Армении и Азербайджана. «Произошло беспрецедентное событие. Предложение было сделано Межпарламентским союзом, в рамках которого и состоялась встреча. Моя коллега с самого начала встречи сказала, что не может и не собирается обсуждать вопросы, выходящие за рамки парламентской дипломатии. Для меня это был приемлемый вариант, хотя я  являюсь и членом правления правящей партии и мог обсуждать некоторые вопросы, выходящие за рамки парламентской дипломатии. Я максимально старался вовлечь её в это обсуждение, и должен сказать, что разговор был вполне конструктивным», - сказал Симонян.
На вопрос в чем заключалась эта конструктивность, Ален Симонян ответил: «Конструктивность заключалась в том, что мы согласились, что существует обоюдная атмосфера недоверия. Они нам не доверяют и говорят, что мы нападём на них. Она продвигала их нарративы, пыталась меня уверить, что никакой провокации или еще чего-то они не готовят. В ответ я спросил, почему же они закупают такое  количество оружия, она, в свою очередь, обвинила в этом нас. Короче говоря, начался небольшой спор, после которого мы смогли вернуться на парламентский уровень», - рассказал Ален Симонян.
Спикер НС подчеркнул, что в ходе встречи было принято решение начать контакты на парламентском уровне. «Я сказал, что должен обсудить этот вопрос с нашей фракцией и нашей командой. Она также выразила готовность к обсуждению со своими, и мы договорились о следующей встрече, которая согласно предварительной договоренности состоится в середине мая», - сообщил Ален Симонян, уточнив, что встреча опять будет на площадке Межпарламентского союза. На данный момент это наиболее приемлемая платформа для обеих сторон.
22 марта в рамках проходящей в Женеве 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза спикер Национального собрания Армении Ален Симонян встретился со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой. В сообщении Национального собрания Армении по поводу встречи отмечается, что обсуждалось возможное содействие парламентов двух стран процессу мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном. Стороны договорились рассмотреть возможности межпарламентского диалога.