ՔՊ-ականներն Արագածոտնում հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց
Արագածոտնի մարզկենտրոն Աշտարակում տեղի է ունեցել մարզում բնակություն հաստատած, ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայրենակիցների հետ հանդիպում, որի ընթացքում մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը, ԱԺ պատգամավորները և կառավարության ներկայացուցիչները հանդես են եկել ելույթներով, ներկայացրել նրանց բնակարանային ապահովմանն ուղղված  ծրագրի մանրամասները։
Սերգեյ Մովսիսյանը նշել է, որ ԼՂ-ից տեղահանված անձանց սոցիալական ապահովության հարցերը ՀՀ Կառավարության օրակարգում են, և հանդիպման նպատակն է պաշտոնատար անձանց հետ անմիջական հարցուպատասխանի միջոցով բարձրացնել մեր հայրենակիցների իրազեկությունը իրականացվող պետական ծրագրերի վերաբերյալ, ինչպես նաև արձանագրել նրանց հուզող հարցերն ու ուրվագծել դրանց լուծումները։
Աժ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը նշել է, որ ԱԺ-ում քննարկվում են ԼՂ-ից տեղահանված մեր հայրենակիցներին վերաբերող տարաբնույթ հարցեր և մշակվում են օրենքներ, և շատ կարևոր է, որ պատգամավորները հենց առաջին ձեռքից տեղեկանան խնդիրների մասին, ինչի համար էլ նախաձեռնվել են այս ձևաչափի հանդիպումները։
Հաջորդիվ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ   Խաչատրյանը հակիրճ ներկայացրել է ԼՂ մեր հայրենակիցների համար իրականացված և իրականացվելիք ծրագրերը։
Առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել բնակարանային ապահովման ծրագրին, հանգամանալից ներկայացվել են մանրամասները։
Այսպիսով, նախատեսվում է բնակարան գնելու կամ կառուցապատելու համար մեկ անձի հաշվարկով հատկացնել 3–5 միլիոն դրամ՝ կախված բնակավայրից։
Առաջնահերթություն է տրվելու 3 և ավելի անչափահաս երեխաներ ունեցող ընտանիքներին,  անչափահաս երեխաներ ունեցող զոհված զինծառայողների ընտանիքներին, խոցելի խմբերի ընտանիքներին։
Հաջորդիվ առաջնահերթությունը կտրվի 1 կամ ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքներին,այլ խմբերի ներկայացուցիչներին։

Члены "Гражданского договора" встретились в Арагацотнской области с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха
30/03/2024 14:33
В Аштараке, областном центре Арагацотна, прошла встреча с соотечественниками, поселившимися в регионе и насильственно перемещенными из Нагорного Карабаха, в ходе которой губернатор региона Сергей Мовсисян, депутаты Национального собрания и представители правительства выступили с речами, представили детали программы по обеспечению их жильем.
Сергей Мовсисян отметил, что вопросы социальной защиты вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха стоят на повестке дня правительства Армении, и цель встречи - повысить осведомленность наших соотечественников о реализуемых государственных программах посредством прямых вопросов и ответов и встреч с должностными лицами, а также зафиксировать их опасения и наметить пути их решения.
Депутат НС Ваагн Алексанян отметил, что в НС обсуждаются различные вопросы, связанные с нашими соотечественниками, вынужденно перемещенными из Нагорного Карабаха, и разрабатываются законы, и очень важно, чтобы депутаты узнавали о проблемах из первых рук, именно поэтому были инициированы встречи такого формата.
Далее заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Давид Хачатрян кратко представил реализуемые и подлежащие реализации программы для наших соотечественников из Нагорного Карабаха.
Особое внимание было уделено программе жилищного обеспечения, подробно изложены детали.
Таким образом, на покупку или строительство квартиры планируется выделить 3-5 млн драмов на человека в зависимости от населенного пункта.
Приоритет будет отдан семьям, имеющим трех и более несовершеннолетних детей, семьям погибших военнослужащих с несовершеннолетними детьми и уязвимым слоям населения.
Далее приоритет будет отдан семьям с 1 и более несовершеннолетними детьми, представителям других групп.