Մանկամտություն է հավատալ, թե Բաքվի վարչախումբը երբևէ կճանաչի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը. Ոսկանյան
01/04/2024 11:02
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է․ «Առնվազն մանկամտություն է հավատալ, թե Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը երբևէ  կճանաչի Հայաստանի Հանրապետության որևէ տարածքային ամբողջականություն, և կհաստատվի, իբր, հավերժ խաղաղություն։
Պատրանքներից պետք է հնարավորին արագ ազատվել և սկսել ամբողջությամբ ռազմականացված Հայաստան պետություն-ամրոցի կերտումը, որովհետև, հակառակ դեպքում, մենք հնարավորություն ենք տալու բարբարոսներին հասնելու իրենց կողմից առաջ մղվող ինչ-որ «Արևմտյան Ադրբեջանի», Աստված մի արասցե, քայլ առ քայլ իրականություն դառնալուն։
Ուզո՞ւմ եք իմանալ, թե մոտավորապես ի՞նչ կլինի Հայաստանում այդ պարագայում։
Կարդացեք այս գրառմանը կից՝ 1939թ. «Ավանգարդ» թերթի նյութը այժմ Արարատի մարզում գտնվող հինավուրց հայկական Հորթում գյուղում տիրող բարքերի մասին, նույն այն գյուղում, որտեղ կան 9-րդ դարից թվագրվող հայկական քաղաքակրթական հուշարձաններ և որը սակայն հայաթափումից հետո ինչ-որ ժամանակ բնակեցված էր բարբարոսներով»։

Восканян: Наивно полагать, что бакинский режим когда-либо признает территориальную целостность Армении
01/04/2024 12:03
Иранист Вардан Восканян пишет: «По меньшей мере наивно полагать, что варварский режим Баку когда-либо признает какую-либо территориальную целостность Республики Армения и будет установлен так называемый вечный мир.
Нам нужно как можно скорее избавиться от иллюзий и начать строить полностью военизированное государство-крепость Армению, потому что в противном случае мы дадим варварам возможность поэтапно добиться реальности некоего «Западного Азербайджана», который они пропагандируют, не дай Бог.
Хотите знать, что в таком случае произойдет в Армении?
Прочтите прикрепленный к этому посту материал газеты «Авангард» 1939 года об обычаях, сложившихся в древнем армянском селе Ортум, ныне расположенном в Араратской области, том самом селе, где находятся памятники армянской цивилизации, относящиеся к IX веку, но которое когда-то после депопуляции было заселено варварами.