Եթե ՀՀ-ն հրաժավի Ադրբեջանի դեմ միջպետական հայցերից, կլեգիտիմացնի ադրբեջանական «ավարը». Սիրանուշ Սահակյան
01/04/2024 14:07
Ադրբեջանը հասկանալով, որ դատարանները և իրավական ձևակերպումները կարող են բեկումներ մտցնել այս գործընթացում և արգելափակել ադրբեջանական «ավարի» լեգիտիմացումը, սկսել է ճնշել ՀՀ իշխանություներին, որպեսզի նրանք հրաժարվեն միջպետական հայցերից. հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց ՄԻԵԴ-ում հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը՝ նշելով, որ որ վնասները էական են լինելու, ուստի պետք է ձեռնպահ մնալ նման գործընթացներից։
«Այն մոտեցումը, որ Ադրբեջանն էլ կհրաժարվի ՀՀ-ի դեմ հայցերից, ամենևին էլ տեղին փաստարկ չէ, որովհետև մենք չունենք սիմետրիկ վիճակ։ Եթե երկկողմանի ագրեսիա լիներ, երկկողմանի հանցագործություններ, զավթումներ ու էթնիկ բնաջնջումներ լինեին և երկու կողմերը հավասար մոտեցում ցուցաբերեին, միգուցե սա ընդունելի կլիներ, բայց մենք ցանկանում ենք ոչ հավասար կարգավիճակում ունենալ հավասար լուծումներ, ինչը անխուսափելիորեն ծնելու է անարդարություն»,-ասաց նա։
Սիրանուշ Սահակյանը նշեց, որ կան միջազգային ատյաններ, որտեղ կարող է դիմել միայն պետությունը։
«Օրինակ՝ ՄԱԿ-ի միջազգային արտյաններում կողմ չեն կարող լինել անհատները և սա էապես ազդեցություն կունենա իրավական գործընթացների վրա։ Օրինակ՝ խտրականության ձևերի խնդիրներ անհատները չեն կարող ներկայացնել ՄԱԿ-ի դատարան»,-ասաց նա։

Сирануш Саакян: Если Армения откажется от межгосударственных исков против Азербайджана, это позволит Азербайджану легитимизировать «трофеи»
01/04/2024 14:19
Азербайджан, понимая, что суды и правовые формулировки могут переломить ситуацию и заблокировать легитимацию азербайджанских «трофеев», начал оказывать давление на власти Армении, чтобы те отказались от межгосударственных исков. Об этом на созванной пресс-конференции заявила представитель интересов армянских военнопленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян, отметив, что ущерб будет значительным, поэтому от подобных процессов следует воздержаться.
«Утверждение о том, что Азербайджан зеркально откажется от исков против Армении не является доводом, потому что ситуация не симметрична. Нет взаимной агрессии, взаимных преступлений, этнической чистки, стороны не в одинаковой ситуации, но мы хотим иметь равные решения в неравном статусе, что неизбежно приведет к несправедливости», - сказала Саакян.
Саакян отметила, в некоторые инстанции обратиться может только государство, например, в Международный суд ООН. Частные лица не могут обращаться по вопросу расовой дискриминации.
Причем решения Международного суда не только обязательны в правовом плане, но и могут сгенерировать серьезное политическое давление.