Հաջողված պատմություն՝ շարունակական աջակցության արդյունքում. Երաժշտաթերապիայից մինչև կոնսերվատորիա
Վարդանը սիրում է նվագել, բայց՝ ակադեմիական կրթությունից տարբերվող, անսովոր մոտեցմամբ: Ճանաչում է նոտաները, բայց դրանց նայելու անհրաժեշտություն գրեթե չունի. հիշողությունը ֆենոմենալ է: Երաժշտության նկատմամբ առաջին արձագանքն ու այն նույնությամբ վերարտադրելու փորձն արել է 5 տարեկանում, երբ սկսել է հաճախել Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոն, որն այժմ «Աուտիզմ» ազգային հիմնադրամի «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնն է։ Վարդանի արտասովոր ունակությունները բացահայտած երաժշտաթերապևտ Մարինա Մելիքսեթյանն այդ առանձնահատկությունը դարձրել է երեխային ներփակված աշխարհից մեկ այլ իրականություն տանելու կամուրջ: Մասնագետների, ծնողների և «Իմ ուղի» կենտրոնի գործընկեր Վիվա-ՄՏՍ-ի՝ տարիների հաջողված աշխատանքը Վարդանին երաժշտաթերապիայից հասցրել է Ռոմանոս Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջ, ապա՝ Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա:
«Արդեն երեսուն տարի դասավանդում եմ կոնսերվատորիայում: Ինձ մոտ տարբեր ունակություններով մարդիկ են սովորում: Յուրաքանչյուրը մոտեցման իր ձևն է պահանջում: Վարդանն առաջինն է, որի հետ շփումը տարբերվում է. ես չգիտեի պրոֆեսիոնալ խնդիրներն ինչպես իրեն մատուցել: Հետո հասկացա, որ ինքը շատ յուրահատուկ տղա է, ֆանտաստիկ ունակություններ և հիշողություն ունի, էմոցիոնալ ինֆորմացիան շատ լավ է ընկալում: Անգամ ձեռքի շարժումը, որը կախված է ֆրազայից, միանգամից է զգում: Ինձ թվում է՝ գտել եմ իր հետ հաղորդակցվելու հատուկ լեզուն: Եթե մեզ հաջողվի պատրաստվել և նվագախմբի հետ կատարել Բախի հայտնի կոնցերտը, հրաշք կլինի», - ասել է կոնսերվատորիայի դասախոս Էռնեստ Մանգուլյանը:
Արդեն 17 տարի Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է աուտիզմ ունեցող երեխաների խնդիրներով զբաղվող կենտրոնին: Այդ նպատակով այս տարիների ընթացքում ներդրել է ավելի քան 246 մլն դրամ: «Իմ ուղին» իր աշխատանքն սկսել է 2006 թվականին՝ 5 մասնագետի հետ աջակցելով 5 ընտանիքի: Այսօր կենտրոն է հաճախում 200 երեխա, ևս 12-ը միացել են Արցախից: 60 մասնագետ իրականացնում է կրթաբուժական համալիր ծրագիր՝ խոսքի զարգացման, արվեստի, այդ թվում՝ երաժշտության, զբաղվածության, ավազաթերապիայի և այլի միջոցով: Կենտրոնի աշխատակիցները պարբերաբար վերապատրաստվում են: Նրանց համար ամենամեծ նվաճումը տարեվերջին արձանագրվող արդյունքն է՝ սաների աշխարհընկալման փոփոխությունն ու հաղորդակցվելու պատրաստ երեխաների թվի աճը: Կենտրոնն ունի իր կարգախոսը՝ «Ես ձեզ նման չեմ, ես ձեզնից մեկն եմ»:
«Առանց սիրո էս ոլորտում դժվար կլիներ աշխատել: Ինչ որ հաղթահարել ենք, հաղթահարել ենք քայլ առ քայլ՝ գործընկերների և ծնողների ներգրավմամբ: Միշտ Վիվայի գործունեությունը եղել է երկար տարիների և շարունակական: Ամենամեծ արդյունքն այդ շարունակելիության մեջ է: Մենք ունենք Թերլեմեզյանում սովորող, ունենք աշխատող: Էս տարիների ընթացքում կարողացել ենք բավականին հաջողված պատմություններ ունենալ: Նորից պիտի նշեմ, որ դա հաջողված գործընկերությունների շնորհիվ է, և ամենակարևորներից մեկն իհարկե Վիվա-ՄՏՍ-ի հետ գործընկերությունն է»,-ասել է «Աուտիզմ» ազգային հիմնադրամի տնօրեն Լիլիթ Աթաջանյանը:
«Իմ ուղի» կենտրոնն անցկացնում է աուտիկ սպեկտրի խնդիրներ ունեցող երեխաների և դեռահասների համար նախատեսված՝ հատուկ, տարիքային, լավագույն փորձի վրա հիմնված թերապիա և մասնագիտական ուսուցում, ստեղծում է նրանց հետագա զարգացման և հասարակության մեջ ինտեգրվելու հիմքեր՝ աշխատանքի հետագա հնարավորություններով:

История успеха: продолжающаяся поддержка приносит плоды. Путь от музыкотерапии к консерватории
Вардан любит заниматься музыкой, однако у него свой собственный подход, отличающийся от тех подходов, что предполагаются академическими методами обучения. Он знает ноты, но его феноменальная память позволяет ему почти в них не заглядывать. Вардан начал заниматься музыкой в 5 лет, когда стал посещать Международный центр детского развития, являющийся сегодня Дневным центром социально-абилитационного, образовательного и профессионального обучения «Мой путь» при Национальном фонде аутизма. Марина Меликсетян, музыкальный терапевт, открывшая в Вардане необычные способности, использовала их для того, чтобы построить для своего ученика мост из замкнутого мира, в котором он жил, в другую реальность. Годы успешного сотрудничества специалистов, родителей и партнера центра «Мой путь» компании Вива-МТС помогли Вардану после занятий в классе музыкотерапии поступить в Музыкальное училище имени Романоса Меликяна, а затем и в Государственную консерваторию имени Комитаса.
«Я преподаю в консерватории тридцать лет и у меня было много учеников с очень разными способностями. Каждый из них требует своего подхода. Вардан — первый, для общения с которым мне нужно было придумать особый метод. Я не знал, как именно представлять ему проблемы профессии. Я понял, что он исключительно одаренный молодой человек, у него феноменальные способности и память, он очень хорошо воспринимает эмоциональную информацию. Он все схватывает на лету, в том числе и движения рук, сопровождающие музыкальные фразы. Думаю, я сумел найти способ для общения с ним. Если нам удастся подготовиться и исполнить с оркестром знаменитый концерт Баха, — это будет чудо», — говорит преподаватель консерватории Эрнест Мангулян.
Уже 17 лет Вива-МТС поддерживает центр, занимающийся проблемами детей с аутизмом. За эти годы компания инвестировала более 246 миллионов драмов. «Мой путь» начал свою работу в 2006 году, помогая 5 семьям с помощью 5 специалистов. Сегодня центр посещают 200 детей, еще 12 ребят присоединились из Арцаха. 60 специалистов оказывают образовательную и медицинскую поддержку, включающую, в том числе, речевую, художественную, музыкальную, профессиональную, песочную терапию и т.д. Сотрудники регулярно проходят курсы повышения квалификации. Самым большим достижением в работе они считают наблюдаемые у школьников положительные изменения в восприятии мира и увеличение числа детей, успешно прошедших курс развития коммуникативных способностей. Девиз центра - «Я не похож на вас, но я один из вас».
«Было бы трудно работать в этой сфере без любви к профессии. Все, что мы преодолели, мы преодолели вместе, при помощи партнеров и родителей наших детей. Вива всегда оказывала поддержку. Самое важное в этом вопросе – постоянство. Среди студентов художественного училища имени Терлемезяна есть наши ребята; некоторые из тех, кто посещал наш центр, работают. За эти годы мы видели много историй успеха. Я должна подчеркнуть неоценимую роль сотрудничества, и партнерство с Вива-МТС — одно из важнейших», — говорит директор Национального фонда аутизма Лилит Атаджанян.
Центр «Мой путь» предлагает детям и подросткам с расстройствами аутистического спектра специальную, возрастную, основанную на лучших практиках и методах терапию, также профессиональную подготовку. Благодаря программе закладывается основа для дальнейшего развития и интеграции детей в общество, создается возможность их будущего трудоустройства.