Բելառուսը չի ցանկանում, բայց պատրաստվում է պատերազմի. Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Բելառուսը թեև չի ցանկանում, բայց պատրաստվում է պատերազմի։
«Ոչ մեկին մի հավատացեք այն հարցում, որ մենք ուզում ենք պատերազմել, մենք պատրաստվում ենք պատերազմի, ես անկեղծորեն ասում եմ այս մասին: Եթե խաղաղություն ես ուզում, պատրաստվիր պատերազմի. սա ես չեմ հորինել, բայց սա շատ ճիշտ է ասված», - ասել է Բելառուսի ղեկավարը:
Նրա խոսքով, երկրում անցկացվում է համապատասխան ստորաբաժանումների անհրաժեշտ ուսուցում, զորքերին մատակարարվում են  զենքեր ու տեխնիկա։
«Եթե այնտեղից ինչ-որ մեկը ոռնում և քննադատում է մեզ, իմացեք՝ մենք ճիշտ ենք անում: Եթե այնտեղ սկսեն գովել մեզ, դա աղետ է», - ասել է Բելառուսի ղեկավարը:
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ Բելառուսը ոչ մեկին չի սպառնում։
«Մենք որևէ մեկին սպառնալու կարիք չունենք: Մենք ուրիշի հողը չենք ուզում: Տա Աստված, մեր հողը  մշակենք», - ասել է Լուկաշենկոն:

Лукашенко: Беларусь готовится к войне, хотя воевать Минск не хочет
Беларусь готовится к войне, хотя воевать Минск не хочет. Об этом заявил президент республики Александр Лукашенко во время визита в Гродно, сообщает БелТА.
"Мы готовимся к войне, я об этом говорю откровенно", - сказал глава государства.
При этом Лукашенко призвал не верить никому, что белорусы хотят воевать. Сказанное же он пояснил фразой "хочешь мира - готовься к войне", назвав ее правильной.
Белорусский лидер отметил, что в стране идет подготовка войск, куда поставляются различные виды вооружений и техники.
Лукашенко добавил, что критика со стороны недружественных государств свидетельствует лишь о правильности действий Беларуси.