Դժվար է ասել, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան անվտանգության այն երաշխավորն է, որը պետք է Հայաստանին․ ռուս վերլուծաբանը՝ տարածաշրջանում զարգացումների մասին
02/04/2024 22:32
ՆԱՏՕ-ն չի ձգտում անմիջական պատասխանատվություն ստանձնել հարավկովկասյան տարածաշրջանում, և  Հայաստանի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին խոսակցությունները լուրջ չեն, փորձագիտական քննարկման ժամանակ կարծիք է հայտնել Ազգային ռազմավարության ռուսական ինստիտուտի նախագահ Միխայիլ Ռեմիզովը։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հնարավորությանը, ապա դա լուրջ չէ։ ՆԱՏՕ-ն չի ձգտում անմիջական պատասխանատվություն ստանձնել այդ տարածաշրջանում։ ՆԱՏՕ-ի միակ երկիրը, որը տեխնիկապես կարող է  դա անել, Թուրքիան է: Բայց հազիվ թե Թուրքիան անվտանգության  այն դոնորն է, որը պետք է Հայաստանին»,- ասել է ռուս վերլուծաբանը։

Вряд ли член НАТО Турция тот донор безопасности, который нужен Армении: Российский аналитик о развитии событий в регионе
03/04/2024 00:09
НАТО не стремится брать на себя прямую ответственность в регионе, и разговоры о вступлении Армении в НАТО несерьезны. Такое мнение выразил президент Института национальной стратегии РФ Михаил Ремизов, передает ТАСС.
"Что касается возможности вступления Армении в НАТО, это несерьезно. НАТО не стремится брать на себя прямую ответственность в регионе. А единственная страна НАТО, которая это технически могла бы сделать, - Турция. Вряд ли это тот донор безопасности, который нужен Армении", - сказал российский аналитик по итогам экспертной сессии в Центре социально-консервативной политики, посвященной Армении и вопросам коллективной безопасности в Евразийском регионе.