«Սովորաբար իշխանության կազմում գտնվողները ոչ միայն կանխատեսում են ապագան, այլև կերտում են այն»․ ՌԴ ԱԳՆ-ից պատասխանել են Արարատ Միրզոյանին
03/04/2024 16:56
Հայաստանի ղեկավարությունը դավաճանում է իր ժողովրդին՝ խզելով հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ՝ հանուն Արևմուտքի հետապնդած նպատակների, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հայաստանի գործող իշխանությունները ձգտում են զոհաբերել Ռուսաստանի և մյուս մերձավոր դաշնակիցների ու գործընկերների հետ կապերը՝   հանուն այն ժամանակավոր բոնուսների, որոնցով Երևանին գայթակղել են Եվրամիությունը և ԱՄՆ-ն։ Բայց  հարցն այն է, որ նրանք (ՀՀ իշխանութունները-խմբ․) մե՛զ չեն դավաճանում, իրենց գործընկերներին ու դաշնակիցներին չեն դավաճանում, այլ դավաճանում են սեփական ժողովրդին»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել նաև այն հանգամանքին,  որ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, պատասխանելով Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու հնարավորության մասին Todos Noticias հարթակի հարցին, ասել է, որ չի կարող գուշակել ապագան։
«Տարօրինակ է։ Սովորաբար քաղաքական գործիչները, որոնք իշխանության կազմում են, ոչ միայն կանխատեսում են ապագան, այլև կերտում են այն։ Նրանք կարող են կանխատեսել միտումներն ու ասել օրինակ, որ կանեն ամեն ինչ, որպեսզի բացասական սցենարներն իրականություն չդառնան։ Ցավալի է լսել այսպիսի խոսքեր՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ այսօր մեր երկրների միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման տարեդարձն է»,-  Միրզոյանի հայտարարության առնչությամբ ասել է  ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

В МИД РФ ответили Арарату Мирзояну: Обычно политики, находящиеся у власти, не просто предсказывают будущее, они его и творят
Руководство Армении предает свой народ, разрывая связи с Россией ради целей Запада. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Нынешние армянские власти стремятся пожертвовать всем массивом связей с Россией и другими ближайшими союзниками и партнерами ради эфемерных бонусов, которыми Ереван поманили Евросоюз и США. Но вопрос в том, что не нас они предают и не своих партнеров, союзников, а они народ свой предают", - сказала дипломат.
Захарова обратила внимание, что глава МИД Армении Арарат Мирзоян на вопрос портала Todos Noticias о возможности разрыва дипломатических отношений с Россией ответил, что не может предсказывать будущее. "Странно. Обычно политики, находящиеся у власти, не просто предсказывают будущее, они его и творят, - указала Захарова. - Они могут предсказать тенденции и сказать о том, что будут делать все, чтобы, например, негативный сценарий не был реализован. Прискорбно слышать такое, что он сказал, особенно с учетом отмечаемой сегодня годовщины установления дипломатических отношений между нашими странами".