Հարավային Կովկասում խնդրահարույց հարցերը պետք է լուծվեն «տարածաշրջանային պատասխանատվության» սկզբունքով՝ համաձայնեցված «3+3» խորհրդատվական հարթակում․ ՌԴ ԱԳՆ
05/04/2024 21:40
«Արևմուտքը չի հրաժարվում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հիմքերը քայքայելու փորձերից»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
«Հենց Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ճնշման ներքո է պաշտոնական Երևանը դադարեցրել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020-22 թվականներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնցից շատերով, մասնավորապես, տրանսպորտային շրջափակումը փոխադարձաբար վերացնելու հարցով, կողմերը մոտ էին փոխընդունելի լուծումների հանգելուն։
Մոսկվան նախկինի պես պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկար սպասված խաղաղությանը։
Հարավային Կովկասում ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ երկկողմ բնույթի խնդրահարույց հարցերը պետք է լուծվեն «տարածաշրջանային պատասխանատվության» սկզբունքով՝ համաձայնեցված «3+3» խորհրդատվական հարթակի երկրորդ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ Թեհրանում  և  որի մասնակիցներից է եղել նաև Հայաստանը։
Կոչ ենք անում արտաքին խաղացողներին՝ հարգել այդ պայմանավորվածությունները, իսկ Երևանի իշխանություններին՝ իրենց արտաքին քաղաքական գիծը տանելիս հաշվի առնել հարևան պետությունների մտահոգությունները»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունում։

МИД РФ: Проблемные вопросы на Южном Кавказе необходимо решать в соответствии с принципом «региональной ответственности», согласованным в ходе второго заседания Консультативной платформы «3+3»
05/04/2024 22:57
Запад также не оставляет попыток "разрушить фундаментальную основу армяно-азербайджанской нормализации - комплекс трехсторонних заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана 2020-2022 годов, предусматривающий меры по разблокированию транспортных и экономических связей, делимитации границы, подготовке мирного договора, укреплению доверия через контакты общественников и экспертов", отметили в МИД РФ.
"Именно под нажимом Вашингтона и Брюсселя официальный Ереван приостановил реализацию данных договоренностей, по многим из которых, в частности по вопросу снятия взаимной транспортной блокады, стороны были близки к взаимоприемлемым решениям.
В Москве по-прежнему готовы всячески содействовать достижению долгожданного мира между Азербайджаном и Арменией", - отмечается в заявлении.
"Проблемные вопросы как регионального, так и двустороннего характера на Южном Кавказе "необходимо решать в соответствии с принципом "региональной ответственности, согласованным в ходе второго заседания Консультативной платформы "3+3" 23 октября 2023 года в Тегеране, участником которого была и Армения". "Призываем внешних игроков уважать данные договоренности, а власти в Ереване при выстраивании своей внешнеполитической линии - учитывать озабоченности соседних государств", - заявили во внешнеполитическом ведомстве России.