Բրյուսելի հանդիպումն անհանգստությունների և մտահոգությունների տեղիք է տվել. կա անձ, ով Հայաստանը վերածել է գեոպոլիտիկ սուբյեկտների կատաղի պայքարի էպիկենտրոնի. Տիգրան Աբրահամյան
05/04/2024 10:26
Բրյուսելում նախատեսված Փաշինյանի եռակողմ հանդիպումը Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի և ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ սպասելի անհանգստությունների և մտահոգությունների տեղիք է տվել, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ խնդիրը ոչ թե ԵՄ-ի կամ ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն են, այլ այն, որ Հայաստանն այդ հանդիպմանը ներկայացնում է մի անձ, ով վաղուց Հայաստանը վերածել է գեոպոլիտիկ սուբյեկտների կատաղի պայքարի էպիկենտրոնի:
«Հայաստանը տարբեր փուլերում բավականին ընդգրկուն համագործակցություն է ունեցել և´ ԱՄՆ-ի, և´ ԵՄ-ի և որոշակի ուղղություններով նաև ՆԱՏՕ-ի հետ, սակայն դրանք նախորդ շրջափուլերում երբեք չեն դիտարկվել որպես հակառուսական գործընթաց, առավել ևս, նոր պատերազմի առիթ, պատճառ կամ սպառնալիք չեն դարձել:
Հիմա իրականությունն այլ է. կա անձ, որն իր արկածախնդրությամբ Հայաստանն արդեն վերածել է օբյեկտի` միակողմանի ընդունելով հարվածներ, որոնք տասնամյակներով Հայաստանին հետ են շպրտել դեպի ճահիճ, հուսահատություն, անորոշություն»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Встреча в Брюсселе вызвала беспокойство и обеспокоенность: есть лицо, который превратил Армению в эпицентр ожесточенных противостояний геополитических субъектов
Запланированная в Брюсселе трехсторонняя встреча Пашиняна с председателем Еврокомиссии и госсекретарем США создала ожидаемые тревоги и опасения, об этом написал секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
По его словам, проблема не в высокопоставленных чиновниках ЕС или США, а в том, что Армению представляет на этой встрече лицо, который давно превратил Армению в эпицентр ожесточенных противостояний геополитических субъектов.
"На разных этапах у Армении было достаточно широкое сотрудничество с США, ЕС, а по определенным направлениям и с НАТО, но на предыдущих этапах они никогда не рассматривались как антироссийский процесс, тем более не стали поводом, причиной или угрозой новой войны.
Сейчас реальность другая: есть лицо, который своей авантюрой уже превратил Армению в объект, в одностороннем порядке приняв на себя удары, которые на десятилетия отбросили Армению в болото, отчаяние и неуверенность", - написал Абрамян в Facebook.