ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ հանդիպումն առանձնահատուկ էր ՀՀ արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիայի տեսանկյունից. Խանդանյան
06/04/2024 10:32
Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ բարձր մակարդակի հանդիպումը առաջին հերթին առանձնահատուկ էր Հայաստանի արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիայի և միջազգային հարաբերություններում Հայաստանի՝ դերի և ընկալման տեսանկյունից։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
«ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, ժողովրդավարությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սոցիալ-տնտեսական դիմակայունությանը։
ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ը ողջունել են Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որը կխթանի ընդհանուր բարգավաճումը և տարածաշրջանային համագործակցությունը։
Նախադեպը չունեցող այս հանդիպումը որպես մեկնակետ կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի՝ տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ տարվող աշխատանքների համար։
ԵՄ և ԱՄՆ կողմից խոստացված դրամական աջակցությունը կնպաստի մի շարք ոլորտներում Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդմանը և հումանիտար խնդիրների հասցեագրմանը»։

Ханданян: Трехсторонняя встреча Армения-ЕС-США была особенной с точки зрения диверсификации внешней политики Республики Армения
06/04/2024 11:10
Трехсторонняя встреча высокого уровня Армения-ЕС-США в Брюсселе была, прежде всего, особенной с точки зрения диверсификации внешней политики Армении, а также роли и восприятия Армении в международных отношениях. Об этом на своей странице в Facebook написал председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян.
«ЕС и США подтвердили свою поддержку суверенитета, демократии, территориальной целостности и социально-экономической устойчивости Армении.
ЕС и США приветствовали инициативу «Перекресток мира», представленную правительством Армении, которая будет способствовать общему процветанию и региональному сотрудничеству.
Эта беспрецедентная встреча важна как отправная точка для усилий Армении по диверсификации экономики.
Денежная поддержка, обещанная ЕС и США, будет способствовать укреплению устойчивости Армении в ряде областей и решению гуманитарных проблем».