«Պարոն Ռուբինյանը և պարոն Քըլըչը կապի մեջ են, կկազմակերպվի նրանց հանդիպումը և կկարողանանք մի փոքր էլ առաջ գնալ»․ Միրզոյան
06/04/2024 23:50
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում անդրադարձավ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
«Վերջին հանդիպումը եղել է Անթալիայում, բայց դրանից հետո կոնտակտները շարունակվում են»,- ասաց նա։
«Անթալիայում մենք ավելի լայն փոխըմբռնման եկանք մի շարք հարցերի շուրջ․ երկուստեք վերահաստատեցինք մեր հանձնառությունը՝ բացել ցամաքային սահմանը Թուրքիայի և Հայաստանի միջև, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և Հայաստանի և Թուրքիայի այն քաղաքացիների համար, ովքեր դիվանագիտական անձնագիր ունեն»,- հավելեց Միրզոյանը։
Նա հույս հայտնեց, որ իր ասածները կիրականանան։
«Հուսամ՝ առաջիկայում կտեսնենք դրա իրականացումը»,- նշեց Միրզոյանը։
Մի քանի այլ հարցեր էլ կան, Արարատ Միրզոյանի խոսքով, որոնք  կողմերը քննարկում են։
«Պարոն Ռուբինյանը և պարոն Քըլըչը կապի մեջ են, կկազմակերպվի նրանց հանդիպումը և կկարողանանք մի փոքր էլ առաջ գնալ»,- կրկին հույս հայտնեց նա։

Мирзоян: Господин Рубинян и господин Кылыч находятся в контакте, их встреча будет организована и мы сможем продвинуться чуть дальше
07/04/2024 00:16
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян в эфире Общественного телевидения коснулся процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
«Последняя встреча была в Анталье, но после этого контакты продолжаются», - сказал он.
«В Анталии мы достигли более широкого взаимопонимания по ряду вопросов: Мы оба подтвердили нашу приверженность открытию сухопутной границы между Турцией и Арменией для граждан третьих стран и для лиц с дипломатическими паспортами»,- добавил Мирзоян.
Он выразил надежду, что сказанное им сбудется.
"Надеюсь, мы увидим его реализацию в ближайшем будущем", - сказал Мирзоян.
По словам Арарата Мирзояна, стороны обсуждают еще несколько вопросов.
"Господин Рубинян и господин Кылыч находятся в контакте, их встреча будет организована и мы сможем продвинуться чуть дальше", - снова выразил надежду он.