ԵՄ-ն Բաքվին պետք է հասցնի ուղերձներ, որ չի հանդուրժի հատկապես խաղաղ բնակիչների թիրախավորումը և միջոցներ ձեռնարկի, որպեսզի դրանք այլևս չկրկնվեն
08/04/2024 09:51
Ադրբեջանական վերջին օրերի ակտիվությունն առաջնագծում դրսևորվեց նաև խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորմամբ, նշել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ դա որակելով իրադրային զարգացումների ամենավտանգավոր հանգամանք:
«Ուշագրավ է, որ Տավուշի գյուղերի ուղղությամբ վերջին տարիներին կրակահերթեր չէին եղել:
Ինչ վերաբերում է Սյունիքի մարզի գյուղերին` Խոզնավարից մինչև Արավուս, Տեղ, ապա 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանը երկու փուլով դիրքավորվեց համայնքին բավականին մոտ հեռավարության վրա, սա առհասարակ նոր երևույթ է:
Կարծում եմ` ԵՄ դիտորդական առաքելությունը պետք է կենտրոնանար հատկապես այս խնդրին, սակայն ոչ միայն դրանք արձանագրելու և զեկույցներում ամրագրելու, այլև դրանից բխող օպերատիվ քայլերով:
ԵՄ-ն տարբեր խողովակներով պաշտոնական Բաքվին պետք է հասցնի ուղերձներ առ այն, որ չի հանդուրժի հատկապես խաղաղ բնակիչների թիրախավորումը և միջոցներ ձեռնարկի, որպեսզի դրանք այլևս չկրկնվեն:
Զինված ուժերի տեսադիտարկման համակարգերերն արձանագրելու նվազագույն գործառույթն իրականացնում են, ԵՄ դիտորդների դերն այդ փաստերի հիման վրա քաղաքական ճնշումների հիմք ստեղծելն ու Բրյուսելին փոխանցելն է` Բաքվին հետագա գործողություններից զերծ պահելու նպատակով:
Համենայն դեպս, սա է մեր հասարակության սպասումը, հակառակ դեպքում ԵՄ առաքելության ներկայությունը որևէ ձևով չի կարող արդարացված կամ ընկալելի լինել», - գրել է նա:

ЕС должен донести Баку послание, что не потерпит особенно нацеливание на гражданское население, и принять меры для предотвращения повторения подобных инцидентов
В последние дни активность Азербайджана на линии фронта также была продемонстрирована путем нанесения ударов по гражданским населенным пунктам, заявил депутат Тигран Абрамян, посчитав это самым опасным обстоятельством нынешнего развития событий.
"Примечательно, что в последние годы обстрелов в направлении сел Тавуша не было.
Что касается сел Сюникской области, от Хознавара до Аравуса, Теха, то после 44-дневной войны, когда Азербайджан в два этапа позиционировался довольно близко к общине, это новое явление.
Я считаю, что наблюдательная миссия ЕС должна была сосредоточиться на этом вопросе, но не только зафиксировать и отчитаться, но и предпринять вытекающие из этого оперативные шаги.
ЕС должен по разным каналам донести официальному Баку послание, что не потерпит особенно нацеливание на гражданское население, и принять меры, чтобы предотвратить их повторение.
Системы видеонаблюдения вооруженных сил выполняют минимальную функцию зафиксирования, роль наблюдателей ЕС заключается в том, чтобы на основе этих фактов создать основу для политического давления и передать их Брюсселю, чтобы удержать Баку от дальнейших действий.