Էսկալացիայի վտանգ չեմ տեսնում. խաղաղության գործընթացին խանգարում են նաև Հայաստանի ներսում. Անդրանիկ Քոչարյան (Տեսանյութ)
08/04/2024 11:53
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի դիտարկմամբ՝ պետք է անել ամեն ինչ, որ սահմանին կրակոցներ չլինեն։
«Ապակիներ են կոտրվել, ապակիները կվերանորոգենք ու ամեն ինչ կանենք, որ նման կրակոցները ունենան գնահատվելու հնարավորություն նույնիսկ ԵՄ դիտորդների մակարդակով ու հասնենք նրան, որ կրակոցներ չլինեն»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
ՔՊ-ականի խոսքով՝ հիմա կրակոցներն անկանոն են, անիմաստ ու աննպատակ։ Նա ասաց, թե եթե անհրաժեշտ լինի՝ հայկական կողմը կպատասխանի հակառակորդին։
Քոչարյանը կրակոցները պայմանավորում է Ադրբեջանի հիստերիկ դրսևորումներով։
«Այդպես շատ է եղել, ապրիլի 5-ի հանդիպման հետ կապ չունի»,- ասաց նա։
Անդրանիկ Քոչարյանը էսկալացիայի վտանգ չի տեսնում. «Երբ կտեսնենք՝ կանցնենք լիարժեք պաշտպանության»։
Հարցին՝ Ադրբեջանի գործողությունները խաղաղության գործընթացին չեն խանգարո՞ւմ՝ պատասխանեց, թե խանգարողները նաև Հայաստանի ներսում են։

Андраник Кочарян: Я не вижу опасности эскалации: мирному процессу препятствуют и внутри Армении (Видео)
08/04/2024 12:11
По мнению председателя постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраника Кочаряна, необходимо сделать все, чтобы не допустить обстрелов на границе.
"Окна были разбиты, мы отремонтируем окна и сделаем все, чтобы подобные обстрелы оценивались даже на уровне наблюдателей ЕС, и будем следить за тем, чтобы обстрелов не было", - сказал он в беседе с журналистами в Национальном собрании.
По словам члена "Гражданского договора", сейчас обстрелы носят нерегулярный, бессмысленный и бесцельный характер. Он заявил, что при необходимости армянская сторона ответит противнику.
Кочарян объясняет обстрелы истеричными проявлениями Азербайджана.
"Это происходило много раз и не имеет никакого отношения к встрече 5 апреля", - сказал он.
Андраник Кочарян не видит опасности эскалации. «Как только мы это увидим, мы перейдём к полной защите».
На вопрос: не препятствуют ли действия Азербайджана мирному процессу, он ответил, что препятствия есть и внутри Армении.