Արմեն Գրիգորյանը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ներկայությունը ՀՀ-ում և վիզայի ազատականացման երկխոսության հնարավոր շուտ մեկնարկը
08/04/2024 16:33
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Շվեդիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Շվեդիայի վարչապետի գրասենյակի ԵՄ հարցերով նախարարի պետական քարտուղար Քրիստիան Դանիելսոնի հետ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող համագործակցության շուրջ և կարևորել այդ հարաբերությունների նոր գործընկերության օրակարգը:
Քարտուղար Գրիգորյանը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ներկայությունը ՀՀ-ում և վիզայի ազատականացման երկխոսության հնարավոր շուտ մեկնարկը, ընդգծել է նաև իր ամբողջ կարողությամբ ՍԵՊԱ-ի գործարկման անհրաժեշտությունը:
Ա.Գրիգորյանը մանրամասներ է ներկայացրել ապրիլի 5-ին Բրյուսելում անցկացված հանդիպումից և այդ համատեքստում կարևորել ՀՀ-ԵՄ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:

Армен Григорян подчеркнул присутствие гражданской миссии ЕС в Армении и скорейшее начало диалога по либерализации визового режима
8 апреля в ходе рабочего визита в Королевство Швеция секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с государственным секретарем по делам ЕС канцелярии премьер-министра Швеции Кристианом Даниэльсоном.
Собеседники обменялись мнениями по расширению сотрудничества Армения-ЕС и подчеркнули новую партнерскую повестку этих отношений.
Секретарь Григорян подчеркнул присутствие гражданской миссии ЕС в Республике Армения и скорейшее начало диалога по либерализации визового режима, а также необходимость запуска SEPA в полную силу.
Армен Григорян представил подробности встречи, состоявшейся 5 апреля в Брюсселе, и в этом контексте подчеркнул необходимость развития экономических отношений Армения-ЕС.