«Աշոտյանին կալանավորելը քաղաքական հաշվեհարդարի ցցուն օրինակ է»․ ընդդիմադիր պատգամավորները երաշխավորություն են ներկայացնելու դատարան
08/04/2024 16:52
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորներով Արմեն Աշոտյանի գործով առաջիկա նիստին Հակակոռուպցիոն դատարանին ենք ներկայացնելու երաշխավորություն, որով կստանձնենք պարտավորություն՝ ապահովելու Աշոտյանի դատավարական պարտավորությունների պատշաճ կատարումը»,-հայտնել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը։
«Աշոտյանի՝ շուրջ 10 ամիս ձգվող կալանքը քաղաքական հաշվեհարդարի ցցուն օրինակ է։ Արմեն Աշոտյանի արդարացի ու թափանցիկ դատաքննության կոչով հանդես է եկել նաև Եվրոպայի Ժողովրդական Կուսակցությունը՝ ՀՀ իշխանություններին կոչ անելով ազատ արձակել վերջինիս։
Մենք ներկայացրել ենք երաշխավորություն, քանի որ գտնում ենք, որ կալանքը չպետք է լինի քաղաքական հաշվեհարդարի, պատժելու գործիք։ Ուստի բնական էր նաև երկու խմբակցությունների պատգամավորների արձագանքը, երբ ընդամենը երկու ամիս առաջ ցուցադրաբար կալանավորվեցին «Սիներջի» ընկերության կին աշխատակցուհիները և ԱԺ ՔՊ-ական 65 պատգամավոր ընտրողաբար անձնական երաշխավորություն ներկայացրեց վերջիններիս համար։ Իհարկե, իրավիճակն այլ կլիներ, եթե բոլորը անհանդուրժող լինեին հարյուրավոր անհիմն կալանքների դեպքում, ոչ միայն յուրայինների։
Արմեն Աշոտյանի, Մամիկոն Ասլանյանի, Նարեկ Մալյանի, Վազեն Սաղաթելյանի, Նարեկ Սամսոնյանի քաղաքական բանտարկյալ լինելու հանգամանքին չի կարող և չպետք է անտարբեր մնա մեր երկրում իրական ժողովրդավարության ձգտող որևէ քաղաքացի։
Աժ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորների երաշխավորության բավարարումը, Աշոտյանի և մյուս քաղաքական բանտարկյալների կալանքից ազատ արձակումը կմեղմի ներքին չարությունը և լարվածությունը»,- գրել է Էլինար Վարդանյանը:

«Арест Ашотяна – яркий пример политической расправы»: Депутаты от оппозиции представят личное поручительство за Ашотяна
08/04/2024 17:35
Депутаты фракций «Армения» и «Честь имею» на предстоящем заседании Антикоррупционного суда по делу Армена Ашотяна предоставят личное поручительство, которым мы обязуемся обеспечить надлежащее исполнение Ашотяном судебных обязательств", - заявила депутат фракции "Армения" Элинар Варданян.
«10-месячный арест Ашотяна является ярким примером политической расправы. Европейская народная партия также призвала к справедливому и прозрачному суду над Арменом Ашотяном, призвав власти Армении освободить его.
Мы представили личное поручительство, поскольку считаем, что арест не должен быть инструментом политической расправы, наказания. Поэтому естественной была и реакция депутатов обеих фракций, когда всего два месяца назад сотрудницы компании «Синерджи» были демонстративно арестованы и 65 депутатов Национального собрания представили за них выборочное личное поручительство. Конечно, ситуация была бы иной, если бы все были нетерпимы к сотням необоснованных арестов, причем не только к арестам единомышленников.
Любой гражданин, стремящийся к настоящей демократии в нашей стране, не может и не должен оставаться равнодушным к тому факту, что Армен Ашотян, Мамикон Асланян, Нарек Малян, Вазен Сагателян, Нарек Самсонян являются политзаключенными.
Удовлетворение личного поручительства депутатов оппозиционных фракций НС, освобождение Ашотяна и других политзаключенных снизит внутреннее зло и напряжение", - написала Элинар Варданян.