Չեմ բացառում, որ Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակման գնա. հստակ ծրագիր են դրել` չեզոքացնել հայկական գործոնը տարածաշրջանում. Ռուստամյան (Տեսանյութ)
09/04/2024 11:02
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը կարծում է` Ադրբեջանը կգնա լայնամասշտաբ հարձակման:
«Եթե էսկալացիայի վտանգ չկա` ինչո՞ւ է իշխանությունը վախեցնում մեր ժողովրդին պատերազմով։ Վերջերս Նիկոլ Փաշինյանն այցելել էր սահմանամերձ գոտի, որտեղ պատրաստվում են տարածքներ հանձնել, ահաբեկել էր պատերազմով: Եթե որևէ վտանգ չկա` պետք  չէ ժողովրդին վախեցնել,  բայց, իրականում, դա այդպես չէ։ Սա շատ հստակ ծրագրված գործընթաց է. այնտեղից վախեցնում են, այստեղից վախեցնում են ու ստեղծում տպավորություն, որ  ուրիշ ճանապարհ չունենք, պետք է զիջենք, որ կարողանանք գոյատևել», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռուստամյանը:
Ըստ նրա`  բանավոր խոսակցությունները զուգորդվում են սահմանային լարվածություններով, որ  Ադրբեջանն ու Թուրքիան ստանան իրենց համար ընդունելի արդյունքներ ու հասնեն իրենց նպատակին:
Պատգամավորը գիտի, թե որքան պետք է զիջել Ադրբեջանին, որ բավարարեն նրա պահանջները:
«Մինչև  հայկական ինքնության վերացումը,  մինչև հայկական գործոնի վերացումը ու Հայաստանի վերածումը «Արևմտյան Ադրբեջանի»: Բնականաբար,  այս ընթացքն իրականացվում է այս ահաբեկչական մթնոլորտը ստեղծելով, մենք  էլ ասում ենք` թույլ ենք, անկարող ենք: Ես չեմ բացառում, որ Ադրբեջանն այս անգամ նաև լայնածավալ հարձակման գնա, որ միանգամից խնդիրը լուծի, լոկալ բախումների միջոցով միշտ հասել է արդյունքների»,- նշեց «Հաայստան» խմբակցության պատգամավորը:
Նա ասաց՝ երբ Հայաստանից ասվում է, որ այդ տարածքներն իրենցն են, դրանով նրանց հրավիրում ենք այդ տարածքներ մտնել, այդ թվում՝ նաև զորքով:
Արմեն Ռուստամյանը հայտարարեց, որ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նպատակն է Հայաստանը բերել այն վիճակի, որ որևէ կարողություն անգամ չունենա` պաշտպանելու իր նվազագույն  շահերը:

Рустамян: Я не исключаю, что Азербайджан предпримет широкомасштабное наступление: они разработали четкий план по нейтрализации армянского фактора в регионе (Видео)
09/04/2024 12:19
Член фракции «Армения» НС Армен Рустамян считает, что Азербайджан предпримет широкомасштабное наступление.
"Если нет опасности эскалации, то почему власти пугают наш народ войной? Недавно Никол Пашинян посетил приграничную зону, где собираются сдать территории, и пригрозил войной. Если нет опасности, незачем пугать народ, но на самом деле это не так. Это очень четко спланированный процесс: пугают то оттуда, пугают то отсюда и создают впечатление, что у нас нет другого пути, мы должны уступить, чтобы выжить", - сказал Рустамян в беседе с журналистами в Национальном Собрании.
По его словам, устные переговоры сочетаются с приграничной напряженностью, чтобы Азербайджан и Турция получили приемлемый для них результат и достигли своей цели.
Депутат заявил, что знает, сколько необходимо уступить Азербайджану, чтобы удовлетворить его требования. «До ликвидации армянской идентичности и превращения Армении в «Западный Азербайджан». Естественно, этот процесс осуществляется путем создания этой угрожающей атмосферы, а мы говорим, что мы слабы и недееспособны. Я не исключаю, что на этот раз Азербайджан пойдет на широкомасштабное наступление, чтобы решить все проблемы сразу, он всегда добивался результатов за счет локальных военных столкновений» – отметил Армен Рустамян.
По его словам, когда Армения говорит, что эти территории принадлежат азербайджанцам, мы приглашаем их войти на эти территории, в том числе с войсками.
Армен Рустамян заявил, что цель Турции и Азербайджана – довести Армению до состояния, в котором у нее не будет возможности защитить даже свои минимальные интересы.