ԼՂ նախկին վերնախավի որոշ ներկայացուցիչներ չեն ուզում հրաժարվել Հայաստանում թշնամական հարվածների փարոսիկներից. ՀՀ-ում չի կարող լինել 2-րդ կառավարություն. Նիկոլ Փաշինյան
10/04/2024 12:01
Այն, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում, իրականում, Լեռնային Ղարաբաղի մասին չէր, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դա հերթական դավադրությունն էր Հայաստանի պետականությունը ծնկի բերելու համար»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` նպատակները շատ կոնկրետ էին` Հայաստանը ներքաշել պատերազմի մեջ, Երևանում ստեղծել ներքաղաքական քաոս, տապալել լեգիտիմ կառավարությունն ու հաստատել մարիոնետային կառավարություն` ըստ էության, Հայաստանի լուծարային հանձնաժողով:
«Բայց այս անգամ էլ չստացվեց ու չստացվեց մի քանի պատճառով: Պատճառներից առաջինը հայ ժողովրդի պետական մտածողությունն է, երբ մարդիկ վստահեցին կառավարության գնահատականներին»,- ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի պետականության դեմ  ուղղված հերթական սցենարի չիրագործման պատճառ է նաև այն, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերն ու եղբայրները չներքաշվեցին օտար օրակարգերի իրագործման մեջ:
«Նույնը, սակայն, չենք կարող ասել ԼՂ նախկին վերնախավի որոշ ներկայացուցիչների մասին, ովքեր, կարծես, չեն ուզում հրաժարվել Հայաստանում թշնամական հարվածների փարոսիկներից: Ասել ու կրկին ասում եմ` Հայաստանում չի կարող լինել երկրորդ կառավարություն, Հայաստանում կա մեկ կառավարություն, որը հիմա նստած է այս դահլիճում, Հայաստանում կա մեկ Ազգային ժողով, որը նստած է այս դահլիճում »,- ընդգծեց վարչապետը:

Группа представителей бывшей элиты НК хотела взять власть в Армении - Пашинян
Группа представителей бывшей элиты Нагорного Карабаха надеялась взять власть в Армении, заявил премьер Никол Пашинян в ходе выступления в парламенте.
Глава фракции "Айастан" Сейран Оганян обратил внимание премьера на стратегию национальной безопасности от 2019 года, где целью армянских властей указывалось обеспечение самоопределения народа Арцаха, а также достижение приемлемого для властей Армении и Арцаха решения конфликта.
Оганян спросил, почему после этого наличие избранного правительства Нагорного Карабаха, которое должно было бороться за судьбу арцахцев, за исторические ценности, представляет опасность для Пашиняна.
"Что касается представителей НК или бывших представителей элиты Нагорного Карабаха, то проблема в том, что они сами отказались это делать. У нас есть данные, думаю и доказательства, что определенная группа представителей Нагорного Карабаха в ходе различных обсуждений предупреждала, что "если мы продолжим идти по этому пути, то будет это, то и то". И указанная вами группа не отреагировала – каков же был их план?", - сказал премьер.
По словам Пашиняна, у них есть материалы, которые показывают, в чем он заключался – они думали "если здесь не получается, то возьмем власть в Армении". Блок "Айастан", по его словам, не скрывал воодушевления в связи с изменениями и отставками в НК.
"Но подавшие в отставку хотя бы говорили, что будет дальше, и нужно реагировать на это. Но реакции не было, а ответственность предполагает адекватную реакцию на ситуацию", - сказал Пашинян.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства обвинил власти Аорцаха в создании угроз для безопасности Армении.