Դեռ հարց է՝ Ադրբեջանն ուզո՞ւմ է սահմանագծման գործընթացը սկսել, թե՞ ոչ, շատ լավ կլինի, եթե հենց այսօր հայտարարի, որ պատրաստակամ է. Ալեքսանյան
10/04/2024 14:02
Ադրբեջանի քաղաքականությունն ակնհայտորեն տանում է նրան, որ իրենք հասնեն էսկալացիայի. լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը։
«Պետք  է հասկանալ, որ սահմանազատում ու սահմանագծում սկսելը ու դա անելը հիմավորված իրավական փաստաթղթերի հիման վրա, բխում է ՀՀ շահերից, իսկ հնարավոր էսկալացիայի ռիսկերը կառավարելու ուղղությամբ ՀՀ իշխանությունն ու կառավարությունն իրականացնում են քայլեր»,-ասաց նա։
Ալեքսանյանը նշեց, թե դեռ հարց է՝ առհասարակ, Ադրբեջանն ուզո՞ւմ է այդ պրոցեսը սկսել, թե՞ չի ուզում։ «Այդ հարցի պատասխանը չունեմ, բանակցություններն ընթանում են, բայց հանրային տիրույթում էլ կա խոսույթ, ու այստեղ պետք է հասկանալ՝ Ադրբեջանի ցանկությունը, գուցե, այլ ուժի դրդմամբ, հասնի էսկալացիայի, ու մեր խնդիրը որպես ՀՀ կառավարություն, իշխանության դա թույլ չտալն է, կառավարելն է այդ ռիսկը։ Շատ լավ կլինի, եթե Ադրբեջանի իշխանությունը հենց այսօր հայտարարի, որ ինքն ունի այդ պատրաստակամությունը՝ հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»,-ասաց նա, իսկ բուն հանձնաժողովի աշխատանքի մասին նախընտրեց հանրային չխոսել։

Алексанян: Хочет ли Азербайджан начать процесс демаркации или нет, еще вопрос, было бы очень хорошо, если бы он уже сегодня заявил о своей готовности
10/04/2024 14:39
Политика Азербайджана явно ведет к эскалации. Об этом в беседе с журналистами заявил депутат от партии "Гражданский договор" Ваагн Алексанян.
"Следует понимать, что начало демаркации и делимитации и проведение этого на основе правовых документов - в интересах Республики Армения, а власти Армении и правительство предпринимают шаги для управления рисками возможной эскалации", - сказал он.
Алексанян отметил, что пока еще вопрос, хочет ли Азербайджан начать этот процесс или нет. "У меня нет ответа на этот вопрос, переговоры ведутся, но есть разговоры и в публичной сфере, и здесь надо понимать, что желание Азербайджана, возможно, из-за подстрекательства других сил, дойдет до эскалации, и наша задача как правительства, властей Армении, не допустить этого, управлять этим риском. Было бы очень хорошо, если бы власти Азербайджана уже сегодня заявили о своей готовности начать этот процесс на основании Алма-Атинской декларации", - сказал он, предпочитая не говорить публично о работе комиссии", - сказал он, предпочитая не говорить публично о работе комиссии.