Պատմական ու իրական  Հայաստանը լրջագույն սպառնալիքներ են ստեղծում մեկը մյուսի համար. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
10/04/2024 10:22
Պատմական ու իրական Հայաստանը լրջագույն սպառնալիքներ են ստեղծում մեկը մյուսի համար. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Պատմական ու իրական Հայաստանը ոչ միայն համատեղելի չեն, այլև հաճախ հակոտնյա են միմյանց ու նույնիսկ լրջագույն սպառնալիքներ են ստեղծում մեկը մյուսի համար, Ազգային ժողովում  կառավարության ծրագրի 2023 թվականի կատարման մասին ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով`  միայն 2022 թվականին են արձանագրել, որ Հայաստանի  անվտանգության ապահովման առանցքային գործոնը  արհամարված է ու դա տեղի է ունեցել մեր պետականության հիմնադրման  առաջին տարիներից:
«Այդ գործոնը ՀՀ  միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններն են, ՀՀ  միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը: Միայն  2022 թվականի սեպտեմբերյան պատերազմից հետո ես աներկբա ու միանշանակ համոզվեցի, որ  Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի արձանագրումն է, որ կարող է  լրացուցիչ ու որոշիչ գործոն դառնալ մեր երկրի կարճաժամկետ, միջնաժակետ ու երկարաժամկետ անվտանգությունն ապահովելու հարցում, ու այդ պահից քաղաքական ու հոգեբանական  մի գործընթաց մեկնարկեց, որ կարելի է անվանել սահմանազատման գործընթաց՝ իրական  ու պատմական Հայաստանի միջև»,- ասաց վարչապետը:

Никол Пашинян: Историческая и реальная Армения создают серьезные угрозы друг другу
Историческая и реальная Армения не только не совместимы, но зачастую противоречат друг другу и даже создают серьезные угрозы друг другу. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в своем выступлении в Национальном Собрании о реализации государственной программы правительства в 2023 году.
По его словам, еще в 2022 году было зафиксировано, что ключевой фактор обеспечения безопасности Армении игнорируется,, и это происходило с первых лет основания нашей государственности.
«Этот фактор – международно признанные границы Республики Армения, международно признанная территория Республики Армения. Лишь после сентябрьской войны 2022 года я окончательно и однозначно убедился, что закрепление международно признанной территории Армении может стать дополнительным и решающим фактором обеспечения краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной безопасности нашей страны, и с этого момента начался политико-психологический процесс, который можно назвать процессом демаркации между реальной и исторической Арменией», - сказал премьер-министр.