Եկել է ժամանակը, որ ինքներս ճանաչենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. Վարչապետ (Տեսանյութ)
Մենք պետք է կենտրոնանանք իրական Հայաստանի շահերի սպասարկման գործի վրա, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իրական Հայաստանն այն է, որ ունի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք, միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններ ու այս փաստի գիտակցումով միջազգային հանրության լիարժեք ու հարգարժան անդամի ինքնագիտակցություն: Սա նշանակում է որոշակի պահվածք ու որոշակի գործելակարգ, որը համապատասխան է միջազգայնորեն ընդունված  չափանինշներին»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե իրական Հայաստանը միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743քկմ տարածք ունեցող երկիրն է:
«Ընդ որում, Հայաստանի  միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը միջազգային հանրության համար ամենևին էլ նորություն չէ, միջազգային հանրությունն այն վաղուց է ճանաչել ու ընդունել: Որքան էլ զավեշտական հնչի` այդ մենք ենք, որ երկար ժամանակ չենք ճանաչել, չենք արձանագրել ու չենք գիտակցել այս փաստը»,- ասաց նա:

Премьер-министр: Настало время, чтобы мы сами признали территориальную целостность Армении
Мы должны сосредоточиться на служении интересам реальной Армении, об этом заявил в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян.
«Реальная Армения – это та, которая имеет международно-признанную территорию, международно-признанные границы и, при осознании этого факта, возникнет самосознание полноценного и уважаемого члена международного сообщества. Это означает определенное поведение и определенную процедуру, соответствующую международно признанным стандартам", - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что  реальная Армения – это международно признанная страна площадью 29 тысяч 743 квадратных километра.
«Кроме того, международно-признанная территория Армении вовсе не нова для международного сообщества, международное сообщество уже давно признало и приняло ее. Как бы смешно это ни звучало, это мы долгое время не признавали, не фиксировали и не осознавали этот факт", - сказал он.