«Պատշաճ կլիներ, որ Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը քայլեր ձեռնարկեր՝ կասեցնելու ցեղասպան գործողություններն ու հրեշավոր բարբարոսությունները»․ Մայր Աթոռը պատասխանել է Ալահշուքյուր Փաշազադեին
10/04/2024 17:41
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը արձագանքել է Հայոց Եկեղեցու եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հասցեին Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդ Ալահշուքյուր Փաշազադեի կողմից հնչեցված մեղադրանքներին:
«Մեդիամաքս»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Ալահշուքյուր Փաշազադեի հայտարարությունները, Մայր Աթոռում ասել են.
«Արցախյան հակամարտության պատմության ողջ ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորությամբ Հայ Եկեղեցու մնայուն հորդոր-պահանջը Ադրբեջանից եղել է եւ շարունակում է մնալ՝ հարգել սեփական պատմական հայրենիքում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացված արդար իրավունքը։ Շեյխ ուլ Իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հավանաբար Հայ Եկեղեցու այս կեցվածքն է թյուրիմացաբար բնութագրում որպես ռեւանշիզմ։
Հայ Եկեղեցու հասցեին նման մեղադրանքներ հնչեցնելու փոխարեն պատշաճ պիտի լիներ, որ Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդն անդրադառնար Ադրբեջանի ռեւանշիստական քաղաքականությանը եւ տարիներ շարունակ Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ կիրառված ագրեսիային, 2020թ․ սանձազերծած պատերազմին, Արցախի բռնազավթմանն ու հայաթափմանը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների բռնազավթմանը, հայ ռազմագերիներին ապօրինաբար պահելուն, պետական մակարդակով իրականացվող հայատյացության լայնամասշտաբ քարոզչությանը եւ հայկական պատմական հոգեւոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու յուրացման փաստագրված դեպքերին։
Պատշաճ պիտի լիներ, որ Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդը, ունկնդիր լինելով Հայ Եկեղեցու կոչերին, իր հոգեւոր հեղինակությամբ համապատասխան քայլեր ձեռնարկեր՝ կասեցնելու ցեղասպան գործողություններն ու հրեշավոր բարբարոսությունները եւ նպաստելու տարածաշրջանում իրական խաղաղության հաստատմանը»։
Ալահշուքյուր Փաշազադեն, մասնավորապես, ասել էր, թե Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը «արժանի չէ, որ ես նրան հրավիրեմ Բաքու»: Նա պնդել է, որ «այսօր Հայկական եկեղեցին, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորությամբ, ռեւանշիզմ է քարոզում ողջ աշխարհում»։

Духовному лидеру Азербайджана надлежало бы предпринять соответствующие шаги, чтобы остановить акты геноцида и чудовищного варварства: Первопрестольный Эчмиадзин ответил Аллахшукюру Пашазаде
10/04/2024 19:09
Первопрестольный Святой Эчмиадзин ответил сегодня на обвинения, выдвинутые духовным лидером Азербайджана Алахшукюром Пашазаде в адрес Армянской Апостольской Церкви (ААЦ) и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго.
Комментируя по просьбе "Медиамакс" заявления Алахшукюра Пашазаде, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине заявили:
«На протяжении всей истории Арцахского конфликта неизменным призывом-требованием ААЦ под руководством Католикоса Всех Армян к Азербайджану было и продолжает быть уважение реализованного справедливого права народа Арцаха на самоопределение на своей исторической родине. Вероятно, Шейх уль Ислам Аллахшукюр Пашазаде по недоразумению трактует подобную позицию ААЦ как реваншизм.
Вместо того чтобы выдвигать подобные обвинения в адрес ААЦ, духовному лидеру Азербайджана было бы уместно обратиться к политике реваншизма и агрессии Азербайджана, применявшейся в отношении Арцаха и Армении в течение многих лет, войне, развязанной в 2020 году, оккупации Арцаха и изгнанию оттуда армян, оккупации суверенных территорий Армении, незаконному удержанию армянских военнопленных, широкомасштабной пропагане армянофобии, осуществляемой на государственном уровне, а также к задокументированным случаям уничтожения и присвоения армянского исторического, духовного и культурного наследия.
Духовному лидеру Азербайджана надлежало бы, прислушавшись к призывам ААЦ, использовать свой духовный авторитет и предпринять соответствующие шаги, чтобы остановить акты геноцида и чудовищного варварства и способствовать установлению истинного мира в регионе».
Алахшукюр Пашазаде, в частности, заявил, что Католикос Всех Армян Гарегин Второй «не достоин того, чтобы я приглашал его в Баку» и отметил, что «сегодня армянская церковь во главе с армянским Католикосом по всему миру проповедует реваншизм».