ՀՀ-ն դեմ չէ սահմանազատումը սկսել  Տավուշից, բայց սա չի երաշխավորում, որ Հայաստանի վրա հարձակում չի լինի. Փաշինյան (Տեսանյութ)
10/04/2024 10:49
ՀՀ-ն դեմ չէ սահմանազատումը սկսել Տավուշից, բայց սա չի երաշխավորում, որ Հայաստանի վրա հարձակում չի լինի. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Հայաստանը դեմ չէ Ադրբեջանի հետ սահմանազատման գործընթացը սկսել  Տավուշի մարզի ու Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի չորս գյուղերի հատվածներից, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ այդ հատվածներում սահմանազատումը չի երաշխավորելու անվտանգություն, բայց հարցը հասցեագրելուց հրաժարումը երաշխավորելու է անվտանգային սպառնալիքների շարունակաբար մեծացում:
«Սա պետք է չեզոքացնենք»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ սա չի  երաշխավորելու նաև, որ Հայաստանի տարածքի վրա հարձակում չի լինելու:
«Բայց հակառակ  գործելակերպը երաշխավորում է նոր հարձակում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա, ու սա պետք է չեզոքացնենք»,- նշեց նա:
Վարչապետն ասաց, որ Տավուշում սահմանազատումը չի երաշխավորելու, որ Ադրբեջանը կվերադարձնի մեր ավելի քան երեք տասնյակ գյուղերի կենսական նշանակության տարածքները:
«Բայց նշված հատվածում սահմանազատումն իրականացնելուց հրաժարումը երաշխավորում է, որ Ադրբեջանը չի վերադարձնի մեր գյուղերի կենսական նշանակության տարածքը, ու սա պետք է չեզոքացնենք»,- հայտարարեց Փաշինյանը։

Пашинян: Армения не против начать процесс демаркации с Тавуша, но это не гарантирует, что Армения не подвергнется нападению (Видео)
10/04/2024 11:12
Армения не против начать процесс демаркации границы с Азербайджаном с частей четырех сел Тавушской области и Казахского региона Азербайджана, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в Национальном Собрании.
Он подчеркнул, что демаркация в этих районах не будет гарантировать безопасность, но отказ от решения этого вопроса будет гарантировать постоянное увеличение угроз безопасности.
"Мы должны это нейтрализовать", - сказал премьер-министр.
По его словам, решение вопроса делимитации не гарантирует, что нового нападения на территорию Армении не будет, но обратное чревато масштабной эскалацией.
Делимитация в Тавуше не гарантирует также, что Азербайджан согласится в рамках делимитационных работ на других участках границы вернуть Армении жизненно важные территории более 30 армянских сëл. Тем не менее делимитацию нужно проводить, подчеркнул премьер-министр, указав, что процесс «разграничения между исторической Арменией и реальной Арменией происходит крайне болезненно».