Հույս ունեմ՝ ԱԱԾ հաղորդագրությունը դրսի լսարանին էր ուղղված, եթե կարիքը կար, պետք էր կրակ բացել. Աբրահամյան
13/04/2024 10:49
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայողների վարքագծի և Ներքին Խնձորեսկի հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի մասին շատ խոսվեց:
Ես չգիտեմ, թե ի՞նչ արտացոլված չէր պաշտոնական հաղորդագրությունում, սակայն եղած տեղեկությունները հուշում են, որ սահմանապահների նպատակը եղել է մոլորված հայ հովիվի անվտանգ վերադարձը և նրանք այդ տեսանկյունից իրենց խնդիրը կատարել են:
Այո´, եթե այդ խնդիրը լուծելու համար նաև թշնամու ուղղությամբ կրակ բացելու անհրաժեշտություն է եղել, ապա դա պետք է հենց այդպես էլ արվեր:
Ես հասկանում եմ, որ մարտական կանոնագրքերի սահմանածն ու որոշ դեպքերում արտառոց իրադրությունը պահանջում է գործել ըստ իրադրային զարգացման, և այստեղ կանոնադրական խնդիրներ կարող են առաջանալ, սակայն ԱԱԾ զինծառայողներն այս պարագայում, կարծում եմ, եղած ընտրության հարցում ճիշտ որոշում են կայացրել:
Ինձ, միգուցե, մեղադրեն անհիմն լավատեսության մեջ, բայց ես հույս ունեմ, որ ԱԱԾ հաղորդագրությունը դրսի լսարանի համար ուղղված ուղերձ էր, իսկ զինծառայողների նկատմամբ քրեական վարույթը հետագայում կկարճվի, այլ ելքը կհամարեմ ահմանապահ զորքերի և բանակի բարոյալքմանն ուղղված գործողություն:
Եվս մեկ հանգամանք. Ադրբեջանը, երբ քաղաքական որոշում է ունենում իրադրությունն առաջնագծում լարելու, դրա համար միշտ առիթ և պատճառ գտնում է, և դա նաև ցույց տվեց որոշ ժամանակ առաջ Ներքին Հանդում տեղի ունեցած ողբերգությունը: Այնպես որ, պետք չէ մեր զինծառայողներին թիրախավորել` համարելով, որ լարվածության աճ է կանխվում:
Հ․Գ. Իշխանությունն իր ողջ էությամբ մշտապես գործել և գործում է հակաբանակային տրամաբանության մեջ և, այս տեսանկյունից, վերոնշյալ միջադեպի վերաբերյալ հանրային դժգոհությունն ամբողջությամբ օբյեկտիվ և առողջ դատողությունների դաշտում է»:

Абрамян: Надеюсь, что сообщение СНБ было адресовано внешней аудитории, при необходимости нужно было открыть огонь
13/04/2024 11:13
Секретарь фракции "Честь имею" НС Армении Тигран Абрамян пишет: "Было много разговоров о поведении военнослужащих Пограничных войск СНБ и инциденте, произошедшем на участке Неркин Хндзореска.
Не знаю, что не было зафиксировано в официальном сообщении, но имеющаяся информация позволяет предположить, что целью пограничников было благополучное возвращение заблудившегося армянского пастуха и свою задачу с этой точки зрения они выполнили.
Да, если для решения этой задачи нужно было открыть огонь в сторону врага, то надо было сделать именно так.
Я понимаю, что положения боевого устава и в некоторых случаях чрезвычайная ситуация требуют действовать по фактическому развитию событий и здесь могут возникнуть уставные проблемы, но в данном случае, я считаю, что военнослужащие СНБ приняли правильное решение относительно выбора.
Возможно, меня обвинят в необоснованном оптимизме, но я надеюсь, что сообщение СНБ было посланием для внешней аудитории, и уголовное производство в отношении военнослужащих в будущем будет прекращено, другой исход событий я буду рассматривать как действие, направленное на деморализацию Пограничных войск и армии.
Еще одно обстоятельство: Когда Азербайджан принимает политическое решение обострить ситуацию на линии фронта, он всегда находит для этого причину и повод, и это также продемонстрировала трагедия, произошедшая некоторое время назад в Неркин Ханде. Поэтому не стоит нацеливаться на наших военнослужащих, учитывая тот факт, что предотвращался рост напряженности.
P.S. Власть в целом всегда действовала и действует в антиармейской логике, и с этой точки зрения недовольство общественности по поводу вышеупомянутого инцидента находится полностью в области объективного и здравого смысла.