Նիկոլիզմից ավելի վատ բան էլ կա՝ քաոսը. Շարմազանով
Ակնհայտ է, որ նիկոլիստական ռեժիմը չունի լեգիտիմություն։ Նրան մեղադրում են թե՛ ազգայնականները եւ թե՛ ազատականները, անկախականներն ու հոգեւորականները, ռուսամետները, արեւմտամետներն ու նույնիսկ սորոսականների մի հատված։ Կա կոնսենսուս՝ նիկոլիզմի մերժման առումով։
Բացի ՔՊ-ից, բարձրաստիճան պաշտոնյաներից ու մի քանի օլիգարխներից, հանրության մնացած հատվածը հասկանում է, որ նիկոլիզմը կործանում է Հայաստանը։ Նիկոլիզմի անկմանը զուգահեռ, ավելանում է քաոսի հնարավորությունը։ Քաոսից խուսափելու համար անհրաժեշտ է ազգային-պետական ուժերի ու կառույցների համախմբում, որպեսզի Հայաստանը չդառնա պոպուլիստ-ավանտյուրիստ հակապետական գաստրոլյորների թիրախում՝ նոր փորձանք բերելով Հայաստանի գլխին։ «Նիկոլը գնա, ով ուզում է գա»-ն վտանգավոր ու հակապետական թեզ է։
Նիկոլը պետք է գնա ոչ թե նրա համար, որ նրա ձայնի տեմբրը նյարդայնացնում է, այլ հակապետական ու հակազգային համակարգված գործունեություն ծավալելու համար։ Նա հանձնել է Արցախն Ադրբեջանին, պատերազմ է հայտարարել հայկականությանը՝ եկեղեցուց մինչեւ Անկախության հռչակագիր ու Հայոց պատմություն։ Նիկոլիզմի հեռացումը կարող է օգտակար լինել միայն ազգային-պետական իրական օրակարգ կրող դերակատարների իշխանության պատասխանատվությունը վերցնելու պարագայում։

Шармазанов: Есть нечто хуже николизма: хаос
Очевидно, что николистский режим не имеет легитимности. Его обвиняют как националисты, так и либералы, независимые и священнослужители, пророссийские, прозападники и даже часть соросовцев. Существует консенсус относительно отстранения николаизма.
Помимо "Гражданского договора", высокопоставленных чиновников и нескольких олигархов, остальная часть общественности осознает, что николизм разрушает Армению. Вместе с упадком николизма возрастает вероятность хаоса. Чтобы избежать хаоса, необходимо объединить национально-государственные силы и структуры, чтобы Армения не стала мишенью популистско-авантюристических антигосударственных гастролёров, принеся Армении новые проблемы. «Пускай Никол уходит и приходит кто угодно» — опасный и антигосударственный тезис.
Никол должен уйти не потому, что тембр его голоса раздражает, а из-за систематической антигосударственной и антинациональной деятельности. Он сдал Арцах Азербайджану, объявил войну армянственности, от церкви до Декларации независимости и Истории Армении. Устранение николизма может быть полезным только в том случае, если акторы, реализующие реальную национально-государственную повестку дня, возьмут на себя ответственность управлять страной.