Ապրիլի 24-ին ընդառաջ՝ իշխանությունները փորձում են Թուրքիային ևս մեկ զիջում ի ցույց դնել՝ հրաժարվելով Ցեղասպանության գործընթացից
15/04/2024 14:25
Եթե մեկ բառով բնութագրեմ, ապա դա ուրացում է, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով  Ցեղասպանություն բառը Մեծ եղեռնով փախարինելու քայլերին՝ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Նույն Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի տարի առաջ խոսում էր Արցախի մասին, տեսանք, թե  լեզվային վարժանքներն իրենց մոտ ինչ փոփոխությունների ենթարկվեցին։ Ըստ էության, սա կանխատեսելի գործընթաց է, այս դեպքում Թուրքիային՝ հատկապես ապրիլի 24-ին ընդառաջ ևս մեկ զիջում ի ցույց դնելու և հայտնելու իր պատրաստակամությունը, որ պատրաստ են հրաժարվել նաև Հայաստանի համար այդ կարևոր գործընթացից։ Իսկ ցեղասպանության չճանաչումն առաջին հերթին անվտանգային մեծ խնդիր է, որովհետև դրանց չճանաչումը բերում է նաև կրկնության»,-նշեց նա։

В преддверии 24 апреля власти пытаются продемонстрировать Турции еще одну уступку, отказавшись от процесса Геноцида
15/04/2024 15:20
Если охарактеризовать это одним словом, то это отрицание, - сказал в беседе с журналистами депутат фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
"Тот же Никол Пашинян несколько лет назад говорил об Арцахе, мы видели, как претерпели изменения их языковые упражнения. В принципе, это предсказуемый процесс, в данном случае власти готовы продемонстрировать Турции еще одну уступку, особенно в преддверии 24 апреля, и выразить готовность отказаться и от этого важного для Армении процесса. А непризнание Геноцида - это, прежде всего, большая проблема по части безопасности, потому что непризнание также приводит к его повторению", - сказал он.