Անդրանիկ Քոչարյանը չէ, որ այդ խնդիրները պետք է լուծի. պաշտոն զբաղեցնելն ամենևին չի նշանակում, որ դու ամեն ինչից տեղյակ ես. Աշոտ Մելքոնյան
16/04/2024 11:29
Անդրանիկ Քոչարյանը չէ, որ այդ խնդիրները պետք է լուծի և պաշտոն զբաղեցնելն ամենևին չի նշանակում, որ դու ամեն ինչից տեղյակ ես, Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով նախօրեին ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե պետք է ճշտել և արձանագրել Օսմանյան Կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության բոլոր զոհերի անունները՝ ասաց պատմաբան Աշոտ Մելքոնյանը:
«Մարդիկ 100 տարուց ավելի կյանք են դրել, ուսումնասիրել են այդ խնդիրն ամենայն խորությամբ, և մենք խորապես համոզված ենք, որ դա լիարժեք ցեղասպանություն է եղել և նույնը կրկնվել է Արցախում՝ վերջին 4 տարվա ընթացքում: Նման մոտեցումները գիտական հանրույթի համար բացարձակապես անընդունելի են»,-շեշտեց Մելքոնյանը:
Ի պատասխան հարցին՝ ինչո՞ւ են իշխանությունները նման թեզեր առաջ քաշում՝ պատմաբանը նկատեց. «Ըստ երևույթին, նույն փիլիսոփայությունն է՝ հարևանների թշնամանքը մեր նկատմամբ մեղմելու նպատակով: Բայց իրականում դա հակառակ էֆեկտն է տալու, որովհետև Հայոց ցեղասպանության խնդրի հետապնդումը ոչ թե վտանգում է Հայաստանի Հանրապետությունը, այլ հակառակը՝ աշխարհին հիշեցնում է, որ մենք գործ ունենք ոչ  միայն հարևան Թուրքիայի հետ՝ որպես ցեղասպան երկիր, այլև նրա դաշնակից հանդիսացող Ադրբեջանի:
Աշոտ Մելքոնյանը համոզված է, որ աշխարհով մեկ պետք է այս մասին շարունակել  խոսել ու բարձրաձայնել՝ խնդիրը հասցնելով միջազգային ատյաններ՝ դրանով իսկ անվտանգ դարձնելով ՀՀ-ն:
Պատմաբանը տեղեկացրեց, որ  սփյուռքում ցեղասպանության թեման իր ակտուալությունը չի կորցրել. «Սփյուռքը շարունակում է ցեղասպանության ընդունման համար պայքարը: Առաջիկայում գիտաժողով ենք կազմակերպելու  Բեյրութում՝ Արամ Վեհափառի գլխավորությամբ, որը հենց նվիրված է այդ խնդիրներին։ Ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության, այլև Արցախի բնակչության նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության հետ կապված խնդիրները պետք է շոշափվեն այնտեղ: Միջազգային ատյաններ դիմելու հեռանկարների ուղիները պետք է փորձենք գտնել»:

Ашот Мелконян: Эти проблемы должен решать не Андраник Кочарян: занимать должность не означает, что ты в курсе обо всём
16/04/2024 11:56
Эти проблемы должен решать не Андраник Кочарян, и занимать должность еще не означает, что ты в курсе обо всём, - в беседе с Aysor.am ссылаясь на заявление депутата НС от партии "Гражданский договор" Андраника Кочаряна о том, что необходимо уточнить и составить списки жертв Геноцида армян в Османской Турции, заявил историк Ашот Мелконян.
«Люди потратили более 100 лет на углубленное изучение этого вопроса, и мы глубоко убеждены, что это был полноценный геноцид, и то же самое повторилось в Арцахе за последние 4 года. Подобные подходы абсолютно неприемлемы для научного сообщества», - подчеркнул Мелконян.
Отвечая на вопрос, почему власть выдвигает подобные тезисы, историк заметил: «Видимо, это та же самая философия: чтобы смягчить неприязнь соседей к нам. Но на самом деле это будет иметь противоположный эффект, поскольку рассмотрение вопроса Геноцида армян не ставит под угрозу Республику Армения, а наоборот, напоминает миру, что мы имеем дело не только с соседней Турцией как с геноцидной страной, но и с Азербайджаном, который является его союзником.
Ашот Мелконян убежден, что весь мир должен продолжать говорить об этом и поднимать вопрос, доводя его до международных судов, тем самым обеспечивая безопасность Республики Армения.
Историк сообщил, что тема геноцида в диаспоре не потеряла своей актуальности. «Диаспора продолжает борьбу за признание Геноцида. В ближайшее время мы организуем в Бейруте научную конференцию под руководством Арама Веапара, посвященную этим вопросам. Здесь следует затронуть не только Геноцид армян, но и проблемы, связанные с геноцидом населения Арцаха. Нам следует попытаться найти пути перспективы обращения в международные суды».