Այսպիսի դրվագներ լսում ենք ադրբեջանական գերությունից  վերադարձածներից․ Փաստաբանը՝ Սամվել Վարդանյանի խոշտանգման մասին (Տեսանյութ)
16/04/2024 19:56
Այսպիսի դրվագներ լսում ենք ադրբեջանական գերությունից վերադարձածներից․ Փաստաբանը՝ Սամվել Վարդանյանի խոշտանգման մասին (Տեսանյութ)
ՔՊ-ական պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի հետ վեճի բռնվելու համար խոշտանգման ենթարկված քաղաքացու՝ Սամվել Վարդանյանի պաշտպաններ Ռուբեն Մելիքյանը և Վարազդատ Հարությունյանը սահմռկեցուցիչ մանրամասներ հայտնեցին դեպքից։
«Խոշտանգողները եղել են դիմակավորված և ուղիղ ապացույց չկա, որ նրանք եղել են ոստիկանության աշխատակիցներ, սակայն ամեն ինչ վկայում է, որ գործել են պայմանավորված»,- ասաց պաշտպաններից Վարազդատ Հարությունյանը՝ մանրամասնելով՝ Սամվելին տեղափոխող ոստիկանները դուրս են եկել մեքենայից, որից հետո դիմակավորված անձինք բացել են մեքենայի դուռը, որտեղ եղել է ձեռնաշղթայված քաղաքացին, դուրս են հանել նրան ավտոմեքենայից ու բռնության ենթարկել՝ նվաստացնելով արժանապատվությունը։
«Ձերբակալվածին ՁՊՎ տեղափոխելիս հանկարծ երկու ոստիկանի մոտ էլ առաջանում է բնական կարիք, կարծես դա չէին կարող հոգալ ՔԿ շենքում։ Ավելին, որոշում են ձերբակալվածին թողնել առանց հսկողության և միասին, ոչ թե հերթով գնալ կարիքները հոգալու։ Տեսականորեն բացառված չէ, որ Սամվել Վարդանյանը կարող էր դիմել փախուստի չէ՞, բայց ոչ՝ նրանք վստահ են եղել, որ փախուստի չի դիմի, քաշվել են մի կողմ, որ դիմակավորված անձինք նրան խոշտանգեն»,- ասաց փաստաբանը, ում դեպքի մանրամասները ավռելի ուշ պատմել է անձամբ Սամվել Վարդանյանը։
Պաշտպան Վարազդատ Հարությունյանը մանրամասնեց՝ դիմակավորված անձինք առանձնակի դաժանությամբ են վարվել ձեռնաշղթայված քաղաքացու հետ․նրան ստիպել են ծնկել, գլուխը հարվածել են գետնին, սկսել են հարվածներ տեղալ, թքել են քաղաքացու վրա, հայհոյել, ստիպել են, որ ինքն իր հասցեին կրկնի հայհոյանքները, ինչը քաղաքացին չի կատարել, իջեցրել են տաբատը, մահակը պահել ոտքերի արանքում՝ վախեցնելու, ահաբեկելու համար, արժանապատվությունը նվաստացնող այս գործողություններից հետո բերել են մեքենայի մոտ ու հեռացել։
«Այսպիսի դրվագներ կարելի է լսել Բաքվից գերությունից վերադարձած ռազմագերիների պատմածից»,- ոստիկանության համաձայնությամբ՝ դիմակավորված անձանց գործողությունները նկարագրելիս՝ ասաց Վարազդատ Հարությունյանը։

Подобные эпизоды мы слышим от военнопленных, вернувшихся из азербайджанского плена: Адвокат о пытках Самвела Варданяна (Видео)
16/04/2024 20:21
Рубен Меликян и Вараздат Арутюнян, защитники гражданина Самвела Варданяна, подвергшегося пыткам за спор с депутатом "Гражданского договора" Акопом Асланяном, сообщили жуткие подробности инцидента.
"Те кто подвергли его пыткам были в масках, прямых доказательств того, что это были сотрудники полиции, нет, но все указывает на то, что они действовали сообща", - сказал один из защитников Вараздат Арутюнян, уточнив, что полицейские, перевозившие Самвела, вышли из машины, после чего лица в масках открыли дверь автомобиля, где находился гражданин в наручниках, вывели его из автомобиля и подвергли насилию, унижая его достоинство.
"При транспортировке задержанного в место содержания задержанных у обоих сотрудников полиции вдруг появилось желание удовлетворить свои естественные потребности, как будто не могли позаботиться об удовлетворении своих естественных потребностей в здании СК. Более того, они решают оставить задержанного без присмотра и пойти вместе, а не поодиночке заботиться о нуждах. Теоретически не исключено, что Самвел Варданян мог убежать, да, но нет, они были уверены, что он не убежит, отошли в сторону, чтобы люди в масках его пытали", - заявил адвокат, которому Самвел Варданян позже лично рассказал подробности инцидента.
Защитник Вараздат Арутюнян подробно рассказал, что люди в масках обращались с гражданином в наручниках с особой жестокостью: заставили его встать на колени, ударили головой о землю, начали его бить, плевали на гражданина, ругали его, заставляли повторять ругательства в свой адрес, чего гражданин не выполнил, тогда они спустили с него штаны, держали дубинку между ног, чтобы припугнуть его, после этих унизительных действий притащили его к машине и ушли.
"Такие эпизоды можно услышать из рассказов военнопленных, вернувшихся из бакинского плена", - сказал Вараздат Арутюнян, описывая действия лиц в масках, действовавших с согласия полиции.