Սամվելը եղել է ձեռնաշղթաներով, ոստիկանները բնական կարիքները հոգալու պատճառաբանությամբ իջել են մեքենայից, վայրկյաններ անց եկել են դիմակավորված անձինք․ Մանրամասներ՝ քաղաքացու խոշտանգումից
16/04/2024 18:01
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հայտնել է․
«Քիչ առաջ ԱԺ մի խումբ պատգամավորների հետ տեսակցեցի ոստիկանական բանդայի թողտվությամբ (կամ հենց նրանց կողմից) ծեծի ենթարկված քաղաքացի Սամվել Վարդանյանին:
Նա գտնվում է ՀՀ ոստիկանության Ձերբակալվածների պահման վայրում: 72 ժամվա ընթացքում պետք է նրան կամ ազատ արձակեն, կամ կալանավորեն, ինչի հիմքերը չկան:
Բայց այն, ինչ տեղի է ունեցել քաղաքացու հետ ՀՀ քննչական կոմիտեից դեպի ՁՊՎ տանելու ճանապարհին, դուրս է մարդկային երևակայությունից:
Սամվելը ոստիկանական մեքենայում եղել է ձեռնաշղթաներով, նրան ուղեկցողները շարժվելուց 300 մետր հեռավորության վրա բնական կարիքները բավարարելու պատճառաբանությամբ կանգնեցրել են ավտոմեքենան, իջել են, ձերբակալվածին թողել մենակ՝ մեքենայի մեջ:
Վայրկյաններ անց բացվել է դուռը, երկու քաղաքացիական հագուստով դիմակավորվածներ նրան քարշ տալով իջեցրել են մեքենայից, բացառապես մի մութ տարածքում, որտեղ ոչինչ տեսանելի չի եղել մայրաքաղաք Երևանում, տապալել են գետնին, հայհոյել, սպառնացել, ծեծի ենթարկել, խոշտանգել, նվաստացրել նրա արժանապատվությունը ամենազզվելի ձևով, ապա բառացիորեն հետ են նետել ավտոմեքենայի մեջ:
2 րոպե անց ուղեկցող ոստիկանները եկել են՝ ասես ոչինչ չի եղել ու նստել ավտոմեքենան՝ շարունակելով ճանապարհը: Իհարկե, հետաքրքրվել են, թե ինչու է հևում Սամվելը, սակայն անխռով տարել են նրան ժամանակավոր պահման վայր:
Տեղի ունեցածը բեսպրեդել է, նույնիսկ եթե ՔՊ պատգամավորը ամենադաժան ձևով վիրավորված լինի: Դրա համար կա քաղաքացիական օրենսգրքում նախատեսված պատժամիջոց:
Արդեն քաղաքացուն ձերբակալել են, խուլիգանության հոդվածը առաջադրել, ազատազրկել, բայց նաև ծեծի են ենթարկել շղթայված երիտասարդին, նսեմացրել նրա արժանապատվությունը:
Սա անթույլատրելի է, դատապարտելի և պետք է խստագույնս պատժվի:
Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանատներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող համաշխարհային կառույցներին արդեն ուղարկել եմ գրություններ այս առիթով: Քաղաքացուն ուղեկցող ոստիկանները և զինված բանդան պե՛տք է պատժվեն»։

Самвел был в наручниках, полицейские вышли из машины под предлогом удовлетворения естественных надобностей, через несколько секунд появились люди в масках - подробности пыток гражданина
Депутат фракции «Честь имею» НС Тагуи Товмасян сообщает: «Некоторое время назад вместе с группой депутатов НС мы посетили Самвела Варданяна, гражданина, избитого бандой полицейских (или ими же).
Он находится месте содержания задержанных Полиции Республики Армения. В течение 72 часов его должны либо отпустить, либо арестовать, для чего нет оснований.
Но то, что произошло с гражданином по дороге из Следственного комитета Армении к месту содержания задержанных, находится за пределами человеческого воображения.
Самвел находился в наручниках в милицейской машине, проехав метров 300, сопровождающие остановили машину под предлогом удовлетворения своих естественных потребностей, вышли и оставили задержанного одного в машине.
Через несколько секунд дверь открылась, двое в штатском и в масках вытащили его из машины, затащили в темном месте, где ничего не было видно - это в столице, в Ереване, повалили на землю, ругались матом, угрожали, избивали, пытали, унижали его достоинство самым отвратительным образом, а затем буквально бросили обратно в машину.
Через 2 минуты сопровождающие полицейские вернулись, как ни в чем не бывало, сели в машину и продолжили путь. Конечно, они поинтересовались, почему Самвел лежит, но безмятежно отвезли в место временного содержания.
То, что произошло, является беспределом, даже если депутату «ГД» было нанесено жестокое оскорбление. За это предусмотрено наказание в Гражданском кодексе.
Гражданина уже арестовали, обвинили в хулиганстве, лишили свободы, но также избили закованного в наручники молодого человека, унизили его достоинство. Это недопустимо, достойно осуждения и должно быть строго наказано. Я уже направила письма по этому поводу в аккредитованные в Армении посольства, международные структуры, занимающиеся защитой прав человека. Полицейские, сопровождавшие гражданина, и вооруженная банда должны быть наказаны», - написала Тагуи Товмасян.