«Մինչ օրս 200 անհետ կորած անձ կա, նրանց ընտանիքները տառապում են». ՄԱԿ-ի դատարանում քննվում է Հայաստանի հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի
16/04/2024 13:24
Արդարադատության միջազգային դատարանում քննվում է Հայաստանի հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի։
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի կառավարությունը տասնամյակներ շարունակ ռասայական խտրականության քաղաքականություն է սերմանել հայերի նկատմամբ։
«Ադրբեջանում երեխաներին սովորեցնում են ատել ու սպանել հայերին, պետական լրատվամիջոցները տարածում են ատելության խոսք, իսկ պաշտոնյաները կոչ են անում իսպառ վերացնել հայերին»,- նշեց Կիրակոսյանը։
Սա, ըստ նրա, համատարած ռասիզմ է։
Եղիշե Կիրակոսյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին սովատանջ անելուց հետո հարձակում իրականացրեց՝ սպանելով նրանց ու ստիպելով հարյուր հազարավոր հայերի հեռանալ պատմական հայրենիքից։
«Մինչ օրս 200 անհետ կորած անձ կան, նրանց ընտանիքները տառապում են՝ չիմանալով նրանց ճակատագիրը»,- ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը։

«На сегодняшний день есть 200 без вести пропавших, страдают их семьи»: Иск Армении против Азербайджана рассматривается в суде ООН
В Международном Суде рассматривается иск Армении против Азербайджана.
Представитель Республики Армения по международно-правовым вопросам Егише Киракосян заявил, что правительство Азербайджана десятилетиями проводил политику расовой дискриминации в отношении армян.
"В Азербайджане детей учат ненавидеть и убивать армян, государственные СМИ распространяют ненависть к армянам, а чиновники призывают к уничтожению армян", - сказал Киракосян.
По его словам, это широко распространенный расизм.
По словам Егише Киракосяна, заморив население Нагорного Карабаха голодом, Азербайджан перешел в наступление, убивая их и вынуждая сотни тысяч армян покинуть свою историческую родину.
"На сегодняшний день есть 200 без вести пропавших, их семьи страдают, не зная о судьбе своих родственников", - сообщил представитель Армении по международно-правовым вопросам.