Մեկնարկել է ԱԳ նախարարի այցը Սաուդյան Արաբիա․ առաջին բարձր մակարդակի այցն է
Ապրիլի 17-ին մեկնարկել է ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը Սաուդյան Արաբիա, որը երկու երկրների միջև 2023թ. նոյեմբերին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո առաջին բարձր մակարդակի այցն է, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Նշվում է, որ այցի մեկնարկին Ռիյադում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության կրթության նախարար Յուսուֆ բին Աբդալլահ Ալ-Բանյանի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև ձևավորվող բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և նշել, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի այս այցը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև տարբեր առանցքային ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման գործում։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները քննարկել են կրթության ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում կապերն ընդլայնելու ուղղությամբ։
Հատուկ ուշադրություն է հատկացվել կրթության մեջ բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների, երիտասարդության ներուժի արդյունավետ կիրառման միջոցով ոլորտի՝ ժամանակակից պահանջներին համահունչ զարգացումն ապահովելու կարևորությանը։ Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունները, «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար կենտրոնի գործունեության միջոցով ընձեռնվող հնարավորություններն ու արդեն իսկ ձևավորված միջազգային համագործակցությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել Երևանի և Ռիյադի միջև շփումները՝ կրթության տարբեր մակարդակներում փորձի փոխանակման, մասնագիտական վերապատրաստման իրականացման, ինչպես նաև կրթաթոշակների ու մարդկային ռեսուրսի մեծ ներուժի փոխշահավետ իրացման նպատակով։
Արարատ Միրզոյանը և Յուսուֆ բին Աբդալլահ Ալ-Բանյանին կարևորել են նաև բժշկության և տեխնիկական գիտությունների բնագավառներում առկա հնարավորությունների առավելագույնս օգտագործումը և նոր ծրագրերի նախաձեռնումը։
Ամփոփելով քննարկումը՝ երկու նախարարներն ընդգծել են հայ և արաբ ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամությանն ու փոխադարձ համակրանքին համահունչ միջպետական կապերի խթանման մեծ պատրաստակամությունը։

Начался визит министра иностранных дел в Саудовскую Аравию: это первый визит на высоком уровне
17 апреля начался визит министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Саудовскую Аравию. Это первый визит на высоком уровне после установления дипломатических отношений между двумя странами в ноябре 2023 года.
Как сообщили в МИД республики, сперва Мирзоян встретился в Эр-Рияде с министром образования Королевства Саудовская Аравия Юсуфом бин Абдалла Аль-Баньяном.
Собеседники с удовлетворением упомянули о политическом диалоге на высоком уровне между двумя странами и отметили, что этот визит главы МИД Армении станет новым стимулом в деле развития взаимодействия между Арменией и Саудовской Аравией в различных ключевых сферах.
В ходе встречи министры обсудили широкий спектр вопросов, связанных с сотрудничеством в сфере образования, выразив готовность обеих сторон предпринять шаги по расширению связей в областях образования, науки и культуры.
Особое внимание было уделено важности обеспечения развития отрасли в соответствии с современными требованиями за счет эффективного использования высоких технологий и инноваций, потенциала молодежи в образовании. В этом контексте Мирзоян представил приоритеты правительства Армении, возможности, предоставляемые деятельностью центра «ТУМО», и уже сложившееся международное сотрудничество.
Арарат Мирзоян и Юсуф бин Абдалла Аль-Баньян придали важность и максимальному использованию существующих возможностей в области медицины и технических наук и инициированию новых программ.