ՀՀ-ում դատավորներ, ԲԴԽ և ՍԴ անդամներ նշանակվում են վարչապետին հավատարմության երդում տվածները. Իշխանյան
17/04/2024 11:32
Արձանագրենք, որ այնպիսի հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունը, ինչպիսին «Freedom House»-ն է, վերջապես իր քննադատական խոսքն է ասում Հայաստանում տիրող անօրինականությունների մասին. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
Հիշեցնենք՝ ըստ «Freedom House»-ի զեկույցի ՀՀ դատական համակարգը 1-ից 7 բալային համակարգի սանդղակով գնահատվել է 2.75։
«Իմ կարծիքով, չնայած զեկույցում տեղ գտած քննադատություններին, այն բավականին մեղմ է։ Այնուամենայնիվ, հուսանք, որ սույն զեկույցը լուրջ նախազգուշացում էր, և դրան կհետևեն նաև այլ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ նույնպես»,-ասաց նա։
Դատական համակարգի բարեփոխումը, իրավապաշտպանի գնահատմամբ, ուղղված է եղել համակարգը երկրի ղեկավարին  հնազանդեցնելուն։
«Հայաստանում ոչ թե իրականացվել են համակարգի բարեփոխումներ, այլ բարեփոխումների անվան տակ՝ ողջ դատական համակարգի հնազանդեցում վարչապետ կոչեցյալին։ Որպես առաջին քայլ ներդրվեցին, այսպես կոչված, նախաքննական, իրականում՝ քաղաքական հետապնդումներ, կալանք տվող,  «մասնագիտական» դատարաններ»,-ասաց նա։
Իշխանյանը շեշտեց, որ ժողովրդավարական համակարգի առաջնային և հիմնական սկզբունքն իշխանությունների տարանջատումն է, նկատի ունենալով՝ հատկապես գործադիր և դատական համակարգերի միմյանցից անկախությունը։
«Միայն գործադիրից անկախ դատական համակարգը կարող է կոչվել որպես դատական իշխանություն։ Իսկ ի՞նչ կատարվեց Հայաստանում։ Բարձրագույն դատական խորհուրդ (ԲԴԽ) կոչվող կառույցի նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ շինծու գործ հարուցեցին, նրան փոխարինեցին հայտնի կամակատար և կեղծարար Գագիկ Ջհանգիրյանով, ու սկսվեց անկախ դատավորների հետապնդումը։ Միայն Վադազարյան-Ջհանգիրյան գաղտնազերծված խոսակցությունը բավական է գնահատական տալու համար դատական համակարգին։ Դրանից հետո, ԲԴԽ  նախագահ նշանակվեց, շեշտում եմ՝ նշանակվեց, վարչապետ կոչեցյալի նկարի առջև աղոթող, ՔՊ-ական Կարեն Անդրեասյանը, որն էլ ավելի փութաջանորեն լծվեց համակարգում մնացած անկախ, վարչապետ կոչեցյալի ցուցումներն անտեսող դատավորների հեռացմանը։ Իսկ ովքե՞ր են նշանակվում դատավորներ,  ԲԴԽ և ՍԴ անդամներ։ Համոզված պնդում եմ, նախապես վարչապետ կոչեցյալին հավատարմության երդում տվածները։ Ունենալով Ազգային ժողովում, այսպես ասած որակյալ, իրականում՝ անորակ մեծամասնություն, այն է՝ կոճակ սեղմողներ, վարչապետ կոչեցյալի հրահանգով նրանք «ընտրում» են դատավորներ, ԲԴԽ  և ՍԴ անդամներ»,-ասաց նա։
Իրավապաշտպանն ընդգծեց, որ ժողովրդավարության, իրավական պետության, մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների  մասին Հայաստանում խոսելն ուղղակի ծիծաղելի է՝ հաշվի առնելով նաև, որ «ոստիկանություն-քննչական մարմիններ-դատախազություն, իրավապահ մարմինները, նույնպես գտնվում են վարչապետ կոչեցյալի անմիջական հսկողության տակ և հնազանդորեն կատարում են նրա հրահանգները»։
«Այսպիսով, Հայաստանում ոչ թե գործում են օրենքներն ու  Հայաստանի կողմից ստանձված միջազգային նորմերը, այլ մեկ մարդու, այն է՝ վարչապետ կոչեցյալի կամքը։ Արդյունքում՝ բազմաթիվ քաղաքական հետապնդումներ և քաղբանտարկյալներ։
Հուսանք, որ «Freedom House»-ի հաջորդ զեկույցում տեղ կգտնեն բոլոր քաղաքական հետապնդվողների և քաղբանտարկյալների անունները»,-ասաց նա։

Ишханян: В Армении судьями, членами Высшего судебного совета и Конституционного суда назначаются те, кто присягнул на верность премьер-министру
17/04/2024 12:11
Следует отметить, что такая престижная правозащитная организация, как Freedom House, наконец-то критически высказалась о царящих в Армении беззакониях. Об этом в беседе с Aysor.am заявил правозащитник Аветик Ишханян.
Напомним, согласно отчету «Freedom House», оценка судебной системы Республики Армения составила 2,75 по шкале от 1 до 7 баллов.
"На мой взгляд, несмотря на содержащуюся в докладе критику, она достаточно мягкая. Однако будем надеяться, что этот доклад послужит серьезным предупреждением и другие международные правозащитные организации также последуют этому примеру", - сказал он.
Что касается оценки судебной системы, то правозащитник заметил, что эта оценка была дана ​​на подчинение системы главе страны.
«Вместо системных реформ в Армении под видом реформ вся судебная система была подчинена премьер-министру.
Ишханян подчеркнул, что главным и основным принципом демократической системы является разделение властей, особенно с учетом принципа независимости исполнительной и судебной систем.
«Только судебная система, независимая от исполнительной власти, может называться судебной властью. А что произошло в Армении? Против бывшего председателя структуры под названием Высший судебный совет (ВСС) Рубена Вардазаряна было возбуждено сфабрикованное дело, его заменил известный приспешник и фальсификатор Гагик Джангирянов, начались преследования независимых судей. Для оценки судебной системы достаточно лишь рассекреченного разговора Вадазаряна и Джангиряна. После этого председателем Высшего судебного совета был назначен, подчеркиваю, назначен член "ГД" Карен Андреасян, молящийся перед портретом премьер-министра, который еще усерднее занялся устранением оставшихся в системе независимых судей, проигнорировавших указания так называемого премьер-министра. А кто назначается судьями, членами Высшего судебного совета и Конституционного суда? Я убежден, что те, кто ранее присягнул на верность так называемому премьер-министру. Имея в парламенте так называемое квалифицированное большинство, на самом деле низкокачественное большинство, то есть тех, кто нажимает на кнопку,  по поручению так называемого премьер-министра они «выбирают» судей, членов ВСС и КС", - сказал он.
Правозащитник подчеркнул, что говорить о гарантиях демократии, верховенстве закона, защите прав человека в Армении просто смешно, учитывая, что "полиция-следственные органы-прокуратура, правоохранительные органы также находятся под непосредственным контролем так называемого премьер-министра и подчиняются его приказам».
"Таким образом, в Армении действуют не законы и международные нормы, принятые Арменией, а воля одного человека, то есть так называемого премьер-министра. В результате множество политических преследований и политических заключенных.
Будем надеяться, что имена всех политически преследуемых и политических заключенных будут включены в следующий отчет «Freedom House»,- сказал он.