«Սամվել Վարդանյանի դաժան խոշտանգումը անձամբ ՔՊ ղեկավարի քաղաքական պատվերի արդյունքն է»․ Հայաստանի հելսինկյան կոմիտե
17/04/2024 16:56
Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեն հայտարարություն է տարածել․
«Ապրիլի 16-ին փաստաբաններ Ռուբեն Մելիքյանը և Վարազդատ Հարությունյանը հայտնեցին, որ նախօրեին ձերբակալված ակտիվիստ Սամվել Վարդանյանը ոստիկանության մեքենայով ՁՊՎ տեղափոխվելու ճանապարհին, ոստիկանների ակնհայտ թողտվությամբ՝ դիմակավորված անձանց կողմից ենթարկվել է խմբակային ծեծի, խոշտանգումների և նվաստացումների։
Ս․ Վարդանյանը ձերբակալվել էր նախօրեին հանրային տրանսպորտում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպի արդյունքում՝ որտեղ ակտիվիստը վիրավորել էր պատգամավորին, որին ի պատասխան պատգամավորը հարվածել Ս․ Վարդանյանին։
Միջադեպից անմիջապես հետո «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվեցին իշխանական պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանի Վահագն Ալեքսանյանի և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունները միջադեպի մասին, որոնք այն որակում էին «խուլիգանություն» և իրավապահ մարմիններին խիստ արձագանքելու ցուցում տալիս։
Նույն օրը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթը հրապարակել էր «Եթե իրավապահները չաշխատեն, իրենց մեթոդով կխոսենք հետները՝ պադեզդներում ծեծելուց մինչև զուգարանում մարդ սպանելը․ Մկրտչյան» վերնագրով հոդված։ Բացի հոդվածի վերնագրում առկա սպառնալիքներից, թերթի զրուցակիցը կոչ է արել օրենսդիրին կրկին քրեականացնել հայհոյանքները, մեղադրել ընդդիմադիր խորհրդարանական խմբակցություններին՝ տեղի ունեցած միջադեպի շահառու լինելու, իսկ Ս․ Վարդանյանին՝ օտարերկրյա հատուկ գործակալական ցանցի անդամ լինելու մեջ։
Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեն բազմիցս անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից դատաիրավական համակարգի շարունակական յուրացմանը իր զեկույցներում։ Վարչապետի նախկին օգնականին դատախազության ղեկավար, նախկին կուսակից-նախարարին՝ ԲԴԽ ղեկավար, ոստիկանական բռնությունների և խոշտանգումների անպատժելիության պայմաններում՝ ոստիկանապետին ներքին գործերի նախարար նշանակելը ողջ իրավապահ և դատաիրավական համակարգի յուրացման ընդամենը առանձին դրվագներն են։
Նման տոտալ վերահսկողության պայմաններում կասկածի տեղիք չի մնում, որ Սամվել Վարդանյանի նկատմամբ դաժան խոշտանգումը անձամբ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավարի քաղաքական պատվերի արդյունք է։
Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեն խստորեն դատապարտում է Սամվել Վարդանյանի նկատմամբ կատարվածը։ Այս ամենը իշխանության բոլոր թևերի յուրացման, անկախ դատաիրավական համակարգի բացակայության և անպատժելիության մթնոլորտի արդյունք է»։

Хельсинкский комитет Армении: «Жестокие пытки Самвела Варданяна – результат политического заказа лично лидера ГД»
17/04/2024 17:37
Хельсинкский комитет Армении распространил заявление.
«16 апреля адвокаты Рубен Меликян и Вараздат Арутюнян сообщили, что задержанный накануне активист Самвел Варданян был избит, подвергнут пыткам и унижению группой лиц в масках, с явного разрешения полиции, по дороге к месту содержания задержанных в полицейской машине.
Варданян был задержан накануне в результате инцидента с депутатом правящей партии "Гражданский договор" Акопом Асланяном в общественном транспорте, где активист оскорбил депутата, в ответ депутат ударил С. Варданяна.
Хельсинкский комитет Армении решительно осуждает инцидент с гражданином Самвелом Варданяном. Все это является следствием отсутствия независимой судебно-правовой системы и атмосферы безнаказанности.
Хельсинкский комитет Армении в своих докладах неоднократно писал о присвоении судебной системы премьер-министром Николом Пашиняном и партией «Гражданский договор». Назначение бывшего помощника премьер-министра генпрокурором, бывшего члена партии и министра – главой ВСС, назначение начальника полиции министром внутренних дел в условиях безнаказанности полицейского насилия и пыток – всего лишь отдельные эпизоды присвоения всей правоохранительной и судебно-правовой системы.
В условиях столь тотального контроля не остается никаких сомнений в том, что жестокие пытки Самвела Варданяна являются результатом политического заказа лидера партии «Гражданский договор»», – говорится в заявлении.
Отметим, накануне адвокат Вараздат Арутюнян сообщил, что группа людей в масках жестоко избила Самвела Варданяна, который обвиняется в оскорблении депутата от правящей партии «Гражданский договор» Акопа Асланяна.
По словам адвоката, его пытали, над гражданином издевались: «Подобное можно услышать от человека, который попал в плен и оказался в бакинской тюрьме».