Պիտի ասեք՝ վա՛յ, ինչ լավ ա, որ 50 մետր այն կողմ Ադրբեջանն ա․ Փաշինյանը՝ Կիրանցում
Այսօրվա վիճակը լավատեսության ոչ մի հիմք չի տալիս, բայց պետք է առաջ գնանք լավատեսություն կառուցելու համար. այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ երեկ Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նիկոլ Փաշինյանի պնդմամբ, այս ամենն արվում է, որպեսզի թուղթ ստեղծեն, որն էլ կդառնա փոխադարձ պայմանավորվածություն։
Նա նշում է, որ վերջին 30 տարում տարածաշրջանում ապրել են «բեսպրիդելի» պայմաններում, ու եկել է ժամանակն այն ավարտելու, օրենքի գերակայություն հաստատելու ոչ միայն մեր երկրում, այլև տարածաշրջանում։
«Մեր մտածածն էնա, որ ոչ թե դուք ասեք՝ վայ, 50 մետր էն կողմ Ադրբեջանն ա, այլ ասեք՝ վայ, ինչ լավ ա, որ 50 մետր էն կողմ Ադրբեջանն է, մենք այնտեղ առևտուր կանենք, մենք էնտեղ տնտեսություն կկառուցենք, կարո՞ղ է՝ մի հատ էլ անցակետ կառուցենք, ավտոներ գնան-գան, վճարեն Հայաստանի Հանրապետությանը»,-ասաց նա։
Վարչապետը սակայն նշեց, որ իհարկե ամբողջությամբ երաշխավորել չի կարող. «Դուք հիմա ինձ կարող եք ասել՝ «դու 100 տոկոսով երաշխավորու՞մ ես, որ այդպես լինելու է»։ Ես կասեմ՝ «100 տոկոսով չեմ երաշխավորում, բայց գիտեմ, որ քայլ-քայլ անելով՝ կգնանք, կհասնենք 90 և ավելի տոկոսի»։
Վարչապետը նաև վստահեցրել է, որ եթե այս քայլերը չարվեն, երաշխավորում է, որ մեր տարածաշրջանում նոր պայթյուն է լինելու։
«Իրավունք կա, օրենք կա, գիծ կա, գնում ենք, կանգնում ենք էդ գծի վրա։ Մենք էս գծի վրա կանգնելով՝ 100 անգամ ավելի ուժեղ ենք լինելու, քան էսօր ենք ուժեղ։ Մենք չենք խոսում տալ-առնելու մասին, խոսում ենք Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես պետություն, 100 անգամ ուժեղացնելու մասին»,- ասել է Փաշինյանը։

Пашинян в Киранце: Наша цель, задумка состоят в том, чтобы вы говорили: "Как хорошо, что в 50 метрах Азербайджан"
18/04/2024 10:43
По словам Никола Пашиняна,  за последние 30 лет мы жили в атмосфере "беспредела", и пришло время положить этому конец, установить верховенство закона не только в нашей стране, но и в регионе.
Об этом он заявил вчера на встрече с жителями села Киранц Тавушской области.
"Наша цель, задумка состоят в том, чтобы вы говорили: "В 50 метрах — Азербайджан" не с тревогой, а говорили: "Как хорошо, что в 50 метрах Азербайджан, мы будем заниматься там торговлей, строить хозяйство". А может быть построен и пропускной пункт, через который будут проезжать автомобили и платить за это Республике Армения", — заявил Пашинян.
По его словам, у сельчан может возникнуть вопрос, а есть ли стопроцентная гарантия, что так и будет. "Я на сто процентов не гарантирую, но знаю, что делая шаг за шагом, дойдем до 90 и более процентов. Но если мы не сделаем эти шаги, то гарантируем, что в регионе будет новый взрыв. Перед нами стоит задача обеспечить верховенство закона в регионе, так как за последние 30 лет мы жили в атмосфере беспредела. Мы говорим, что эпоха беспредела должна быть прекращена и с нашей, и их (Азербайджана — ред.) стороны. Есть право, закон, линия, и мы становимся на этой линии", — сказал Пашинян. По его словам, встав на эту линию, "Армения станет в сто раз сильнее".