Արդյո՞ք Բաքուն հրաժարվել է Սահմանադրությունը փոխելու պահանջից. ՀՀ ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության հարցը երկրի ներքին գործն է, Sputnik Արմենիային այս մասին ասել են ՀՀ ԱԳՆ-ից` մեկնաբանելով այն հարցը, թե արդյոք Ադրբեջանը հրաժարվել է ՀՀ Սահմանադրությունը Լեռնային Ղարաբաղի մասով փոխելու պահանջներից։
«ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության հարցը ամբողջությամբ ներպետական գործընթաց է»,-նշված է ԱԳՆ–ի պատասխանում։
Հիշեցնենք` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 19-ին հայտարարեց, թե Հայաստանը նոր Սահմանադրության կարիք ունի, իսկ փետրվարի 1-ին Հանրային ռադիոյի եթերում ասաց, որ հարկավոր է կարգավորել հռչակագրի հետ մեր հարաբերությունները։ Նրա խոսքով` եթե մեր պետական քաղաքականության հիմքում դրվի ԼՂ ազգային խորհրդի և Հայաստանի Գերագույն խորհրդի որոշումը Ղարաբաղի և Հայաստանի վերամիավորման մասին, նշանակում է՝ խաղաղություն երբեք էլ չենք ունենա։
Նույն օրը` փետրվարի 1-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել միայն Հայաստանի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելուց հետո։
Ներկայիս Սահմանադրության նախաբանում նշվում է, որ այն ընդունվել է Անկախության հռչակագրում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա։ 1990 թվականին ընդունված հռչակագիրը որպես հիմնարար սկզբունք մատնանշում է Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի վերամիավորման մասին որոշումը:

Отказался ли Баку от требований по изменению Конституции Армении – комментарий МИД Армении
Изменение Конституции Армении является внутренним делом страны. Об этом заявили в Министерстве иностранных дел Армении в ответ на запрос Sputnik Армения о возможном давлении со стороны Азербайджана по этому вопросу.
"Вопрос изменения Конституции — это полностью внутригосударственный процесс", — подчеркнули в МИД.
На заседании правительства 19 января премьер-министр Никол Пашинян заявил, что стране необходим новый основной закон, который сделает Армению более конкурентоспособной и жизнеспособной в новых геополитических и региональных условиях. Однако в прессе появилась информация, что власти Армении решили изменить Конституцию под давлением Азербайджана.
В начале февраля президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что подписание мирного договора возможно только при условии принятия Арменией новой Конституции.
Напомним, в преамбуле нынешней Конституции упоминается, что она принята на основании принципов, закрепленных в Декларации о независимости 1990 года, которая в качестве фундаментального принципа указывает на решение Верховного совета Армянской ССР и Национального совета Нагорного Карабаха о воссоединении.