«Եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած բոլոր կողմերի համար Արցախի ժողովրդի ճակատագիրը դարձավ երկրորդական նշանակության խնդիր»․ Արցախի ԱԺ
19/04/2024 17:37
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի երեք խմբակցությունների հայտարարությունը․
«Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության տարածքից ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերման գործընթացը, որը մեկնարկեց օրերս, խիստ մտահոգիչ է ամիսներ առաջ ցեղասպանության իրական սպառնալիքի տակ իր հայրենիքից տեղահանված 150 հազար արցախցիների համար: Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ընտրված օրինական իշխանությունների և Ազգային ժողովի խմբակցությունների համար նախորդ ամիսներին եղել և շարունակում է առաջնահերթություն մնալ արժանապատիվ և հավաքական վերադարձի հարցը, որում անկյունաքարային նշանակություն ունի մեր հիմնարար իրավունքների և անվտանգության երաշխավորումը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից հետո մեր տարածաշրջանը հայտնվել է լուրջ տրանսֆորմացիաների տիրույթում և 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը որևէ կերպ չի երաշխավորում սպասված և խոստացված տևական խաղաղությունն ու կայունությունը: Արցախի ժողովուրդն իր կամքից անկախ հայտնվեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների թակարդում և հավատաց Ռուսաստանի Դաշնության բարձր ղեկավարության՝ իր անվտանգությունն ապահովելու հավաստիացումներին: Ստիպված ենք ցավով ու ափսոսանքով արձանագրել, որ Եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած բոլոր կողմերի համար Արցախի ժողովրդի ճակատագիրը դարձավ երկրորդական նշանակության խնդիր, որի պատճառով 2023թ. սեպտեմբերին Արցախն ամբողջովին հայաթափվեց:
Միաժամանակ, ակնհայտ է, որ Արցախում միջազգային ներկայության բացակայությունը լրացուցիչ ազատություն է տալու «ամեն հայկականի» ոչնչացման և ընդհանրապես հայկական հետքի վերացման քաղաքականություն իրականացնող Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։ Նման իրավիճակում սպառնալիքի տակ են հայտնվելու հայկական հոգևոր, մշակութային բազմադարյա կոթողները, հայության սեփականությունն ու ազգային ունեցվածքը:
Արցախի ժողովրդի՝ իր հազարամյա հայրենիքում միջազգային երաշխիքների առկայությամբ, բոլոր իրավունքների ու ազատությունների պահպանմամբ անվտանգ ու ապահով ապրելը անքակտելի իրավունք է, և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի երեք խմբակցությունները մտահոգված են, որ Արցախից միջազգային կառույցների դուրսբերումն ընդհանրապես, իսկ ռուս խաղաղապահ զորակազմի դուրսբերումը՝ մասնավորապես, վտանգում է այդ իրավունքը։ Միաժամանակ, կարևոր ենք համարում ընդգծել նաև, որ նման որոշումների կայացումն առանց տարածաշրջանի բնիկ ժողովրդի՝ արցախահայության ներկայացուցիչների հետ քննարկումների, անընդունելի է և որևէ կերպ չի կարող նպաստել կայուն, երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ու խնդրի հանգուցալուծմանը։
Ելնելով վերոգրյալից՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները հորդորում են ՌԴ համապատասխան կառույցներին ու նրանց պատասխանատուներին անհապաղ խորհրդատվություններ ու քննարկումներ սկսել Արցախի ժողովրդի օրինական ընտրված ներկայացուցիչների հետ՝ Արցախի Հանրապետության տարածքից ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերման իրական պատճառների, դրա հետևանքով ստեղծված աղետալի վիճակի, առաջացած բազմաթիվ մարտահրավերների և դրանց հաղթահարման համար անհրաժեշտ ջանքեր գործադրելու վերաբերյալ:

Заявление трех фракций НС Арцаха: Вывод российских миротворцев из Арцаха недопустим
Начавшийся несколько дней назад процесс вывода российских миротворческих войск с оккупированной Азербайджаном территории Арцаха вызывает тревогу 150 000 арцахцев, которые несколько месяцев назад под реальной угрозой геноцида были вынуждены покинуть свою Родину. Об этом говорится в заявлении, распространенном тремя фракциями парламента Арцаха.
«Для избранных народом Арцаха законных властей и фракций Национального Собрания вопрос достойного и коллективного возвращения был и продолжает оставаться приоритетом, в котором важное значение имеет гарантирование наших фундаментальных прав и безопасности.
После 27 сентября 2020 года наш регион оказался в сфере серьезных трансформаций, и ситуация, сложившаяся после 44-дневной войны, никоим образом не гарантирует ожидаемого и обещанного длительного мира и стабильности. Народ Арцаха, независимо от своей воли, оказался в ловушке положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и поверил заверениям высшего руководства Российской Федерации по обеспечению его безопасности.
Мы вынуждены с болью и сожалением констатировать, что судьба народа Арцаха стала второстепенным вопросом для всех сторон, подписавших трехсторонне заявление, из-за чего в сентябре Арцах был полностью деарменизирован.
В то же время очевидно, что отсутствие международного присутствия в Арцахе даст дополнительную свободу военно-политическому руководству Азербайджана, реализующему политику уничтожения «всего армянского» и стирания армянского следа в целом.
В подобной ситуации под угрозой окажутся многовековые армянские духовные и культурные памятники, собственность армян и национальное достояние.
Безопасное и обеспеченное проживание на своей тысячелетней Родине при наличии международных гарантий и сохранении всех прав и свобод - неотъемлемое право арцахцев.
Три фракции НС Арцаха обеспокоены тем, что вывод международных структур в целом и вывод российских миротворческих войск в частности из Арцаха ставит под угрозу это право. Одновременно мы считаем важным подчеркнуть, что принятие подобных решений без обсуждения с представителями коренного населения региона - арцахских армян - недопустимо и никоим образом не может способствовать установлению стабильного, долгосрочного мира и решению проблемы.
Исходя из вышеизложенного, фракции Национального Собрания Арцаха призывают соответствующие структуры Российской Федерации и их должностных лиц немедленно начать консультации и обсуждения с законно избранными представителями народа Арцаха, чтобы понять о реальных причинах вывода российских миротворческих сил с территории Республики Арцах, сложившейся в результате этой катастрофической ситуации, вызовах и способах их преодоления».