ՀՀ կառավարության ղեկավարը իրականացնում է ռազմավարական կարևորության տարածքներից զորքերի միակողմանի հետքաշում, Ադրբեջանին է միակողմանի զիջում այնպիսի տարածքներ, որոնք խաթարում են անվտանգությունը
19/04/2024 20:40
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով ՀՀ հանձնաժողովը, որի անունից այսօր տարածվել է Տավուշի մարզի հատվածում ադրբեջանական զինված ծառայողների առաջախաղացման և տարածքներ միակողմանի զիջելու մասին հայտարարությունը, չունի նման հարցեր քննարկելու որևէ իրավասություն։
Դա քաղաքական որոշումներին կեղծ իրավական շղարշ տալու հանձնաժողով է, որ իր հայտարարությամբ քիչ առաջ ապահովեց Հայաստանի համար անվտանգության անկառավարելի Մեծ խնդիրներ:
Այդ հանձնաժողովի, նրա ղեկավարի կամ որևէ անդամի իրավասություն որևէ տեղ սահմանված չէ։ Ընդամենն առկա է Հայաստանի Կառավարության ղեկավարի 23.05.2023թ. որոշում, որն ուղղակի արձանագրում է նման հանձնաժողով ստեղծված լինելու փաստը և դրա անհատակակ կազմը։
Չկա որևէ իրավական ամրագրում, թե այդ հանձնաժողովն ինչ իրավասություն ունի, ինչ հարցեր է քննարկում, ինչպես է քննարկում հարցեր ու որոշումներ կայացնում։
Սա նշանակում է, որ քիչ առաջ այդ հանձնաժողովի անունից Կառավարության տարածած հայտարարության նպատակն է այս քաղաքական բացարձակ անթույլատրելի գործընթացը ինստիտուցիոնալ-իրավական կեղծ շղարշով քողարկեը։
Տեղի ունեցածը նաև սկզբունքորեն հակասում է սահամանազատման միջազգային պահանջներին։
ՀՀ կառավարության ղեկավարը Տավուշի մարզի հատվածում Ադրբեջանին է միակողմանի զիջում այնպիսի տարածքներ, որոնք խաթարում են մարդկանց անվտանգությունն ու իրավունքները, ադրբեջանական զինված ծառայողներին մոտեցնում են մարդկանց տներին ու նրանք հայտնվում են ճանապարհներին։
Պարզաբանումը, թե ճանապարհների էական խնդիրներ չեն առաջանում և կարող են կառուցվել այլընտրանքային ճանապարհներ, ընդամենը փորձ է՝ կոծկելու համար մարդկանց և երկրի անվտանգության համար առաջացող իրական խնդիրները։
Բացարձակ անընդունելի է Կառավարության ղեկավարի արդարացումը, թե առանց այդ էլ որոշ գյուղեր ադրբեջանական նշանառության ներքո են. ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելու և նշանառությունը վերացնելու փոխարեն Կառավարությունը, փաստորեն, ավելի է շրջապատում մեր գյուղերն ադրբեջանական զորքով՝ արդարացնելու համար քաղաքական որոշումները։
Առանց այն էլ Բաղանիսի ճանապարահատվածը եղել է ադրբեջանական զինված ծառայողների թիրախի տակ և ժամանակ առ ժամանակ կրակել են երթևեկող մեքենաների ուղությամբ, հիմա դուրս է գալիս՝ Կառավարության ղեկավարի այս որոշմամբ նրանք ավելի են մոտենում ճանապարհին։
Կիրանց գյուղի համար առաջարկվող այլընտրանքային ճանապարհն անվտանգ չէ և հայտնվելու է ադրբեջանական զինված ծառայողների դիտարկման տակ։
Ադրբեջանը շարունակում է մխրճված մնալ ՀՀ Տավուշի մարզին պատմակող տարածքներում և դրանք պահել օկուպացված։
Մինչդեռ, Հայաստանի Կառավարությունն իրականացնում է ռազմավարական կարևորության տարածքներից զորքերի միակողմանի հետքաշում, ինչը խաթարում է ոչ միայն սահմանային բնակիչների անվտանգությունը,  այլ նաև վնաս է հասցնում ամբողջ երկրի անվտագությանը։
Ընդ որում, ակնհայտ է, որ Կառավարությունը հատուկ է հրապարակել այնպիսի քարտեզ, որում չեն երևում անվտանգությանը վերաբերող խնդիրները և միակողմանի զիջումները։

Глава правительства Республики Армения в одностороннем порядке уступает Азербайджану такие территории в Тавушской области, которые подрывают безопасность
19/04/2024 23:46
Комиссия Армении по вопросам демаркации и безопасности государственной границы между Арменией и Азербайджаном, от имени которой сделано заявление о наступлении азербайджанских вооруженных сил в Тавушскую область и односторонней уступке территорий, не имеет полномочий обсуждать подобные вопросы. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Это комиссия, призванная придать ложную юридическую завесу политическим решениям, которая своим заявлением совсем недавно создала неуправляемые большие проблемы безопасности для Армении.
Полномочия этой комиссии, ее руководителя или любого члена нигде не определены. Все что имеется - решение главы правительства Армении от 23.05.2023, в котором просто фиксируется факт создания такой комиссии и ее личный состав.
Нет юридического определения того, какими полномочиями обладает эта комиссия, какие вопросы она обсуждает, как она обсуждает вопросы и принимает решения.
Это означает, что цель заявления правительства, сделанного недавно от имени этой комиссии, - прикрыть этот политически неприемлемый процесс ложной институционально-правовой завесой.
Произошедшее также в корне противоречит международным требованиям отделения.
Глава правительства Республики Армения в одностороннем порядке уступает Азербайджану такие территории в Тавушской области, которые подрывают безопасность и права людей, азербайджанские вооруженные офицеры подводятся ближе к домам людей и появляются на дорогах.
Разъяснения о том, что существенных дорожных проблем нет и что альтернативные дороги могут быть построены, — это всего лишь попытка скрыть реальные проблемы, возникающие для безопасности людей и страны.
Оправдание главы правительства тем, что некоторые села уже находятся под азербайджанской мишенью, абсолютно неприемлемо. Вместо того, чтобы вывести азербайджанских вооруженных военнослужащих, правительство фактически окружает наши села азербайджанскими войсками, чтобы оправдать свои политические решения.
Кроме того, автодорога Баганис находилась под прицелом азербайджанских вооруженных офицеров и время от времени они стреляли в направлении движущихся транспортных средств, теперь с этим решением главы правительства они приближаются к дороге.
Предлагаемая альтернативная дорога к селу Киранц небезопасна и будет находиться под наблюдением азербайджанских вооруженных сил.
Азербайджан продолжает удерживать территории, принадлежащие Тавушской области Республики Армения, и удерживать их оккупированными.
Тем временем правительство Армении осуществляет односторонний вывод войск из районов стратегического значения, что нарушает не только приграничное население, но и наносит ущерб безопасности всей страны.
Более того, очевидно, что Правительство специально опубликовало такую карту, на которой не показаны проблемы, связанные с безопасностью и односторонние уступки»,- написал Татоян.