Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է՝ «Հայաստանը համաձայնել է  վերադարձնել  4 գյուղ»․ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը «երկուսուկես» գյուղի մասին էր պնդում
19/04/2024 19:05
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է՝ «Հայաստանը համաձայնել է վերադարձնել 4 գյուղ»․ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը «երկուսուկես» գյուղի մասին էր պնդում
Հայաստանը համաձայնել է վերադարձնել չորս գյուղեր Ադրբեջանին, որոնք «օկուպացված» են եղել 1990-ականների սկզբից»,- այսօր հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
Մասնավորապես, այսպիսի գրառում X-ում (նախկին Twitter) արել է ադրբեջանական արտգործնախարարության մամուլի խոսնկ Այխան Հաջիզադեն։
«Երկար սպասված պատմական իրադարձություն. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական ​​սահմանի սահմանազատման հարցերով պետական ​​հանձնաժողովների ութերորդ հանդիպման արդյունքներով  Հայաստանը համաձայնել է Ադրբեջանին «վերադարձնել» 4 գյուղեր, որոնք «օկուպացված են» 1990-ականների սկզբից»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական ​​սահմանի սահմանազատման հարցերով պետական ​​հանձնաժողովների ութերորդ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ պարզաբանում էր տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։ Պարզաբանման մեջ, մասնավորապես, նշվում է (մեջբերում)․
«Հարց - Նկարագրված գործընթացով Ադրբեջանը ստանում է 4 գյուղ: Ի՞նչ է ստանում Հայաստանը:
Պատասխան – Ճշգրտության համար արձանագրենք, որ Ադրբեջանը ստանում է իրեն պատկանող երկուսուկես գյուղ, որովհետեւ Կըզլ Հաջըլի գյուղի տարածքն ամբողջությամբ, Աշաղը Ասկիպարա գյուղի տարածքի մի զգալի մասը մինչ այս էլ եղել է Ադրբեջանի տիրապետության ներքո»:

В МИД Азербайджана заявили: «Армения согласилась вернуть 4 села»: Аппарат премьер-министра Армении утверждал о сдаче "двух с половиной" сел
20/04/2024 00:22
Армения согласилась вернуть Азербайджану четыре села, находящихся "с начала 1990-х годов под "оккупацией"",- сообщило сегодня МИД Азербайджана.
В частности, такой пост сделал в X (бывший Twitter) пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
"Долгожданное историческое событие: По итогам 8-го заседания госкомиссий по делимитации госграницы между Азербайджаном и Арменией Армения согласилась на "возвращение" 4 сел Азербайджана, находящихся под "оккупацией" с начала 1990-х годов", - отметил он.
Напомним, аппарат премьер-министра Армении распространил разъяснения по итогам восьмого заседания госкомиссий по демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном. В разъяснении, в частности, упоминается (цитируем):
Вопрос: Согласно описанному процессу, Азербайджан получает 4 села. Что получает Армения?
Ответ: Для точности зафиксируем, что Азербайджан получает два с половиной принадлежащих ему села, потому что вся территория села Кызыл-Гаджилы, значительная часть территории села Ашагы-Аскипара и до этого находилась под контролем Азербайджана. А Республика Армения в этом процессе получает снижение рисков, связанных с делимитацией границы и безопасностью. Сегодняшним событием, как уже было сказано выше, мы впервые имеем демаркированную границу с Азербайджаном, что можно назвать знаменательным событием. Республика Армения также получает действенную площадку и возможность цивилизованно и легитимно организовать процесс делимитации границы и осуществить его, обеспечивая в то же время безопасность, необходимые социально-бытовые и правовые гарантии населения.